Uklízení je stejně škodlivé jako kouření. Zahraniční vědci mají novou studii, co na ni český lékař? – G.cz
Vyhledávání

Uklízení je stejně škodlivé jako kouření. Zahraniční vědci mají novou studii, co na ni český lékař?

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Dle deníku Unilad.co každodenní dýchání čistících sprejů a prostředků může být pro ženy stejně škodlivé jako vykouření 20 cigaret denně. Výzkum v Norsku ukázal, že kapacita plic průměrně klesá o 4,3 mililitry ročně u žen, které uklízejí doma, a dokonce o 7,1 mililitrů u žen, které pracují jako uklízečky. Uklízení s chemickými prostředky v nevětrané místnosti je přirovnáváno ke kouření.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 19.2.2018, 15:47

Chemické čističe ničí zdraví, ale jinak než kouření

Čistící chemikálie při pravidelném a dlouhodobém úklidu mohou škodit vašemu zdraví, a především vašim plicím, avšak jiným způsobem než například kouření cigaret. Doktorka Cecile Svanes z Bergenské univerzity prohlásila, že na základě průzkumu, který byl proveden americkou asociací pro podporu vědy, se ukázalo, že čisticí prostředky vylučují těkavé organické sloučeniny, které jsou stejně škodlivé jako barvy, pesticidy, bělidla nebo parfémy.

Jiná studie ukázala, že chemikálie, které se uvolňují z čisticích prostředků, velmi pravděpodobně způsobují škody na vašich plicích. Nejohroženější skupinou jsou ženy, které pravidelně uklízí a především ženy, které se živí prací uklízečky. Látky, které čisticí prostředky uvolňují, jsou přirovnávány ke cigaretám. Jeden dlouhý úklid je dle některých vědců přirovnáván, co se týče škodlivosti, k vykouření jedné krabičky cigaret, což dle názoru českých lékařů není tak úplně pravda.

Český lékař nám vše objasnil

„Myslím, že se to nedá přirovnat k cigaretám a už vůbec ne k počtu cigaret, ale rozhodně to plíce poškozuje. Poškození však probíhá jiným mechanizmem. Při dýchání chemikálií to bude souviset s povrchovým napětím v plicních sklípcích a posléze s chronickým zánětem, což může vést k astmatu. Naproti tomu kouření spíše zanáší dýchací cesty a dýchání se člověku postupně zhoršuje,“ řekl náš zdroj z lékařského prostředí.

Jako prevence při úklidu bude ideální provádět veškerý úklid v dobře větrané místnosti a dávat přednost používání tekutých čisticích prostředků před spreji, které vdechnete samozřejmě mnohem snadněji.

A zde je 19 nejčastějších chyb, které děláme při uklízení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články