fb pixel Uhelné safari: Největší dobrodružství, které můžete zažít na Mostecku – G.cz
Vyhledávání

Uhelné safari: Největší dobrodružství, které můžete zažít na Mostecku

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Za celou dobu trvání Uhelného safari tuto unikátní exkurzi v těžební oblasti Mostecké pánve navštívilo přes třicet tisíc lidí z celého Česka i zahraničí. Díky tomuto projektu máte unikátní možnost seznámit se s technologií těžby hnědého uhlí za plného provozu a následně i s rekultivací krajiny v severních Čechách.

Martin Miko
Martin Miko 8.2.2024, 13:02

Největší safari, ale bez zvířat

Pokud vás někdo bude zvát na Uhelné safari do Mostu, neočekávejte od něj prohlídku tygrů a slonů v přírodní rezervaci. Místo toho vás čeká systém komentovaných exkurzí v těžební oblasti Mostecké pánve, které jsou určené pro veřejnost. Program zahrnuje například návštěvu povrchových lomů a rekultivovaných ploch, kterou od roku 2009 pořádá společnost Czech Coal. Exkurze jsou organizovány každoročně od května do září, a vše probíhá za plného provozu, což pro návštěvníky vždy znamená jedinečný zážitek.

Co se týká Uhelného safari, tak se na něj jen tak „z ulice“ nedostanete. Musíte se totiž zaregistrovat přes internet. Rezervace probíhají vždy na začátku daného měsíce a je o ně prý enormní zájem, což dokazuje i rekordní počet návštěvníků v roce 2023. Kromě toho, že Uhelné safari vyhrálo ocenění Krušnohorská nej, tak dokázalo přilákat důstojných 3 126 návštěvníků. Za čtrnáct let provozu tak mělo možnost vidět celou cestu technologické těžby a následnou obnovu krajiny přes třicet tisíc lidí.

Součástí safari je například i rekultivační trasa z ptačí perspektivy, která je prováděna letem vrtulníkem nad krajinou bývalých hnědouhelných dolů. Jinak se v rámci exkurze můžete vydat hned sedmi trasami, přičemž jedna z nich je pouze virtuální. Ta se týká obřího korečkového rypadla RK 5000, které po dlouhých letech práce na povrchovém dole už nevyhovovalo, a proto se jeho prohlídka přesunula do virtuální reality.

RK 5000 je největším strojem svého druhu v České republice a v rámci exkurze patřil vždy mezi hlavní atrakce, jenže jeho technický stav už nevyhovoval, a proto se firma rozhodla využít výdobytky doby. Nejprve došlo k naskenování stroje a pak k následnému vytvoření 3D modelu celého interiéru. Na tomto projektu pracovali studenti Slezské univerzity v Opavě a celý stroj skenovala firma Most Creative Space. Z těchto dat poté vznikl trojrozměrný model. Výsledkem jsou dvě varianty virtuálních prohlídek, přičemž u první z nich potřebujete mít na sobě 3D brýle. Díky tomu se můžete virtuálně pohybovat přímo po RK 5000. Druhá virtuální prohlídka 3D brýle nevyžaduje. Ostatně pojďte si RK 5000 vychutnat online.

Uhelné safari existuje od roku 2009 a jeho cílem je nejen seznámit s těžkou technikou a procesem povrchové těžby, ale hlavně ukázat veřejnosti, jak se zodpovědně staví k rekultivaci krajiny, která po letech opět získává svoji tvář. Vítáni jsou všichni – rodiny s dětmi, firmy, školy i jednotlivci. V rámci komerční nabídky je však nutné objednat se individuálně.

Novinkou posledních let je nová cyklotrasa – 7eko track, která vznikla v rekultivované krajině na Mostecku. „Cestou budete projíždět novodobou divočinou, tedy místy, kde stojí za to chvíli zůstat a rozhlédnout se. Kde se dříve těžilo uhlí, najdete dnes chráněné rostliny a živočichy. Jednotlivá zastavení jsou označena QR kódy, které vás odvedou přímo do interaktivní mapy,“ vysvětlují tvůrci trasy na webu Uhelného safari.

Zdroje informací:

https://uhelnesafari.cz/

https://www.krusnehory.eu/mista/1-uhelne-safari

Podobné články

Doporučujeme

Další články