fb pixel Tvoje Zlatá maska má známý hlas aneb Lesk a bída televizních estrád – G.cz
Vyhledávání

Tvoje Zlatá maska má známý hlas aneb Lesk a bída televizních estrád

Zdroj: G.cz

Podzim na českých komerčních televizích se měl nést ve znamení dvou nabušených estrád. Ve skutečnosti se nese ve znamení jedné estrády, která je navíc tak prostoduchá, že kdyby chodila ven, musela by mít na klíčence svou adresu.

Jan Studnička
Jan Studnička 8.11.2020, 12:45

Prime time

Občas může spisovatel spoléhat na novinářské floskule. Napříč politickým spektrem, vypsat bianco šek, experti odhadují a podobné věci. Takže když píšu o pořadu Zlatá maska, který běží na televizi Prima, mohl bych tradičně napsat: “Dnes večer nás čeká finále úspěšného pořadu Zlatá maska!” a nejspíš byste nikdo ani nemrkli. Jenomže by to nebyla pravda. Zlatá maska není úspěšná z toho důvodu taky na nikoho z nás nečeká, prostě se dnes bude vysílat, zatímco vy budete koukat na Noru Fridrichovou v upnutých šatech.

Internetové magazíny už řadu týdnů spekulují nad tím, jak je možné, že je tenhle pořad ve světě takový hit, zatímco u nás se jeho sledovanost propadla na level ČT Art. Odpověď je dvojí, zaprvé je to rozpočet, nebo spíš jeho nedostatek. Americká Zlatá maska má větší sál, víc lidí, zábavnější soutěžící, zábavnější hosty… a zcela upřímně, v pěvecké soutěži vás vždycky spíš nadchne T-Pain než Zdeněk Pohlreich. To není vina Zdeňka Pohlreicha, to je vina produkce.

Tím druhým důvodem je pak atmosféra. Prima se totiž pokusila se svými omezenými možnostmi jít ve stopách té megalomanské show, které mohou dělat jenom networky s absurdně velkým obecenstvem, které Česko se Slovenskem nemají. Proč se Tvoje tvář má známý hlas stále drží na předních příčkách sledovanosti? Protože ze sebe nedělá druhý příchod Queen. To, co nás může na nováckém pořadu vytáčet nejvíc, totiž že vypadá jako maškarní na táboře nebo vesnická travesti show, to je jeho největší síla. Porota i soutěžící hláškují jeden na druhého a vypadají, že se baví přinejmenším stejně dobře jako sám divák. Jasně, humor je to lobotomický, ale co byste chtěli od primetimu na Nově, Eddieho Izzarda?

Bída s nouzí

Pořad Star Dance mají diváci podle průzkumů spojený primárně s jedním slovem. To slovo je elegance. A všechno, co se pak kolem pořadu děje, podléhá tomu jednomu slovu. To není nějaká speciální strategie České televize, to je celkem běžný postup, ať už tvoříte film, knihu nebo televizní pořad. Na svém nedávném streamu mluvil Francis Ford Coppola o tom samém, protože to dělá taky.

Prima má buď špatně zvolené slovo… nebo vůbec žádné nemá. Navíc jsme podobné případy mohly vidět už v minulosti. Pamatujete Late Night Show Leoše Mareše? Nebo pořad 1 proti všem? Tahle televize už se léta snaží přetáhnout nějaký superúspěšný formát ze zahraničí a vždycky pohoří na tom, je rozkročena mezi nenaplněnou bombastickou západní formou a typicky česky fádní esencí.

Na druhou stranu už zmíněná Nova se se svým Tvoje tvář má známý hlas nepokouší nikdy o nic a prostě stáhne ty zahraniční koncepty na nejnižší společné jmenovatele stravitelné pro své diváky. Což je evidentně funkční strategie… ale z divácky kulturního hlediska je to možná ještě větší katastrofa. I kdyby tam týdně Ondra Sokol nefňukal, že nemůže lidem patlat blackface na obličeje.

Podobné články

Doporučujeme

Další články