fb pixel Turecko dává občanům šesti evropských států možnost navštívit zemi bez víza – G.cz
Vyhledávání

Turecko dává občanům šesti evropských států možnost navštívit zemi bez víza

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Turecko od začátku března poskytne možnost bezvízového vstupu občanům šesti evropských zemí, které mohou nejvíce naboostovat tureckou ekonomiku a cestovní ruch. Je to další krok, který Erdoganova vláda dělá směrem k ekonomické prosperitě. Najít si silné byznyspartnery.

Jan Studnička
Jan Studnička 20.2.2020, 14:15

Křivej jak turecká šavle

Prezident Turecké republiky Recep Tayyip Erdogan táhne svou zemi podivným směrem. Přestože se zcela evidentně připravuje ještě na dlouhou dobu vládnutí a stavěním svých paláců, projevy a totalitními principy staví sám sebe do role novodobého Ataturka, jeho politika by nemohla být od té Tatíčka všech Turků odlišnější. Zatímco Ataturk tvrdil svou diktaturu proto, aby udržel v Turecku sekulární principy, Erdogan táhne celou svou zemi směrem k islámskému radikalismu a propojení církve se státem.

To je totiž v očích těchto lidí vždycky dobrý nápad.

Agresivní politika Turecka vůči svým sousedům, proměnlivé vazby na Rusko a napjaté vztahy se Spojenými státy dělají z Erdoganova Turecka sice silného, ale nepředvídatelného hráče na poli mezinárodní politiky. Nehledě na to, že turecký prezident si pořád nechává v ruce nabitou zbraň, kterou tak jako nenápadně míří na Evropu. Tou nabitou zbraní jsou miliony uprchlíků, které hrozí vypustit do nitra Evropské unie, pokud ho budeme obtěžovat příliš.

Turecko hledá spojence

A teď se chce Erdogan kamarádit. Protože bez ohledu na to, jak moc jste hustí, bez obchodních partnerů a s totalitními manýry se velice rychle zacyklíte a pojedete veselou spirálou dolů za Severní Koreou. Erdogan má proto na rok 2020 velké plány. Nedávno například ohlásil, že Turecko začne vyrábět svou vlastní značku elektrovozů, které budou sice ze začátku dotované státem, ale pak by měly jako špička nového a mohutného průmyslu vytáhnout zemi mezi respektované ekonomické velmoci.

A zdá se, že k tomu Turecko potřebuje evropské spojence. Turecko začátkem příštího měsíce udělí občanům šesti evropských zemí právo bezvízového vstupu do země. Bude to Velká Británie, Belgie, Nizozemsko, Polsko, Rakousko a Španělsko. Že má jít o pomoc tureckému hospodářství není pochyby. Rozšiřují tím seznam států, na kterých jsme shodou okolností i my, tedy... po dobu devadesáti dní můžete drandit po Turecku bez víza. Nově tedy i se svými rakouskými kamarády. Kdybyste nějaké měli.

Ostatně mluvčí tureckého ministerstva zahraničí potvrdila, že touhle politikou hodlá země dosáhnout dvou věcí. Jednou z nich je právě boost ekonomiky, přítok pracovních příležitostí, ekonomického kapitálu a podobně. Tou druhou je samozřejmě turismus. Jenom za rok 2019 navštívilo Turecko padesát dva milionů lidí a stalo se šestou nejnavštěvovanější zemí. Každoročně tam zavítá jenom dva a půl milionů Britů, takže i tahle motivace je velice jasná.

Podobné články

Doporučujeme

Další články