fb pixel Tucet filmů, na které zajít letos ve Varech: Dejte si drama o nudistech či dokument o Miloši Formanovi – G.cz
Vyhledávání

Tucet filmů, na které zajít letos ve Varech: Dejte si drama o nudistech či dokument o Miloši Formanovi

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Za pár dní vypukne v Karlových Varech největší filmový festival široko daleko a lázeňské město zaplaví zase po roce davy lidí, z nichž se velké procento bude chtít vyfotit s nějakou tou celebritou. Doprovodný program bude jako tradičně bohatý, bude plno koncertů i večírků, ale hlavně to přeci jen bude o filmech. Tak si pojďme některé z nich představit.

Václav Roman
Václav Roman 25.6.2019, 04:20

Vary ve víru filmů

Jestli do Varů na 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu zavítáte, budete mít jako tradičně z čeho vybírat. A to ať jste majitelem jakékoliv akreditace. Pravda, abyste se dostali na některé filmové skvosty, budete potřebovat notnou dávku štěstí či se postavit včas do správné fronty. Ale i to patří k atmosféře hojně navštěvovaného festivalu.

A teď už k tomu, co byste si neměli letos ve Varech (alespoň podle nás) nechat ujít:

1. Bez vědomí

Režisér Ivan Zachariáš, který si získal pozornost svou Pustinou, uvede v exkluzivní předpremiéře první dva díly šestidílné minisérie Bez vědomí, což je špionážní drama natočené v produkci HBO Europe. Děj zanese diváka do podzimních dnů roku 1989. Hlavní hrdinka, kterou ztvárnila Táňa Pauhofová, se vrací spolu se svým manželem (Martin Myšička) po 12 letech v londýnském exilu do Československa. Komunisté jsou stále u moci a za disidentskou minulost mohou navrátilcům pořádně zatopit. Jako odborný poradce se na seriálu podílel spolupracovník CIA H. K. Melton.

2. Otec (Bashtata)

V hlavní soutěži bude uvedeno 12 snímků, které nabídnou vhled do kinematografie celého světa. Soutěžní snímky jsou nebývale geograficky rozmanité, ve Varech proběhne celkem 10 světových a 2 mezinárodní filmové premiéry. Jednu z těch světových si zde slavnostně odbude bulharsko-řecký film Otec, který režírovali Kristina Grozeva a Petar Valchanov. Jejich intimní rodinné drama pojednává o nelehkém hledání cesty k těm nejbližším. Jenomže to bude tak trochu absurdní, neboť hlavní hrdina se snaží prostřednictvím senzibila navázat kontakt se svou zesnulou manželkou.

3. Patrick (De Patrick)

Patrick je synem majitele nudistického kempu, kde zastává funkci údržbáře. Tragikomedii z nudistického prostředí natočil belgický režisér Tim Mielants a přináší důležité poselství o tom, jak je důležité hlídat si vlastní nářadí (Patrick totiž ztratí kladivo), dále o nahotě a o lidech, pro které znamená svět jejich přívěs.

4. Budiž světlo (Nech je svetlo)

Snímek ryze od českých tvůrců letos v hlavní soutěži nenajdete. Je zde však alespoň poutavé drama Marko Škopa Budiž světlo, které bylo natočené ve slovensko-české koprodukci. Jde o působivé drama, které je plné aktuálních problémů. Je totiž o světě, kde xenofobie vítězí nad soucitem s bližním. Syn hlavního hrdiny se v tomto snímku zapojí do polovojenské mládežnické skupiny, což nemůže skončit dobře.

5. Mystify: Michael Hutchence

V hlavním programu (ale už mimo soutěž) proběhne evropská premiéra australského dokumentu o frontmanovi rockové skupiny INXS. O komplikované osobnosti Michaela Hutchence, jehož popularita dosáhla vrcholu na přelomu 80. a 90. let, natáčel režisér Richard Lowenstein. Ve svém dokumentárním díle proplétá rodinné archivy, zprávy z médií i záznamy z koncertů s unikátními výpověďmi blízkých, kolegů, přátel nebo životních partnerek, kterým slavný zpěvák odhalil své nitro.

6. Forman vs. Forman

Dokument Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman měl premiéru na letošním festivalu v Cannes a konečně se jej dočkáme i v našich kinosálech! Už z traileru, který jsme vám představili zde, je vidět, že se jedná o zdařilý portrét českého oscarového režiséra Miloše Formana. Tvůrci čerpali nejen z dostupných a tedy veřejně známých materiálů, ale také z archivů jeho přátel a spolupracovníků.

7. Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Režisérka Olga Sommerová vytvořila portrét divadelníka, hudebníka, básníka, spisovatele, grafika, sběratele a občana Jiřího Suchého, který je výraznou osobností naší kulturní scény posledních šesti desetiletích.

8. Hlavní nádraží (Bab el-Hadid)

Karlovarský filmový festival letos připomene tvorbu významného egyptského režiséra Júsufa Šahína, který žil v letech 1926 až 2008. Bude představeno hned jedenáct jeho remasterovaných filmů. Má se dokonce jednat o největší přehlídku svého druhu v rámci všech mezinárodních festivalů. Šahín byl zarytým kritikem egyptské vlády, kvůli čemuž byla řada jeho filmů svého času zakázána. Film Hlavní nádraží natočil v roce 1958 a jde o jedno z jeho nejvýznamnějších děl.

9. Kouř

V sekci Bez cenzury festival také připomene 30. výročí sametové revoluce. Při té příležitosti bude uvedeno hned sedm filmů, které byly natočené v letech 1989 až 1992. Jedním z nich bude i nám všem moc dobře známý Kouř Tomáše Vorla. Jo, je to fajn!

10. Zánik samoty Berhof

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary letos převezme kameraman Vladimír Smutný, držitel sedmi Českých lvů za nejlepší kameru. Festivaloví diváci se budou moci pokochat dramatem Jiřího Svobody Zánik samoty Berhof, které je zasazené do neklidné doby těsně po válce. Kamera zmáknutá na jedničku.

11. Světlo mého života (Light of My Life)

Casey Affleck v hlavní roli. Režie: Casey Affleck. Scénář: Casey Affleck. Produkce: Casey Affleck. A Casey Affleck zase ve Varech. Po dvou letech od doby, kdy zde převzal ocenění za herecký výkon ve snímku Místo u moře, se vrací, aby představil své drama Světlo mého života. Jeho druhý režijní počin vás zanese do dystopického světa, ve kterém následkem neznámé choroby vymřely téměř všechny ženy...

12. Po svatbě (After the Wedding)

Snímek Po svatbě slavnostně uvede hlavní hvězda letošních Varů, kterou je bezpochyby oscarová herečka Julianne Moore. Spolu s ní dílo představí i jeho režisér (a její manžel) Bart Freundlich a herec Billy Crudup. Jde o důmyslné drama plné zvratů, který vzniklo na motivy podle stejnojmenného dánského filmu.

A na co půjdete vy?

A malá perlička na závěr: ve Varech bude letos také uvedena zrestaurovaná verze Spalovače mrtvol Juraje Herze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články