fb pixel Věneček, nebo rakvičku? Karlovarský festival uvede digitálně restaurovaného Spalovače mrtvol – G.cz
Vyhledávání

Věneček, nebo rakvičku? Karlovarský festival uvede digitálně restaurovaného Spalovače mrtvol

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

S úderem letních prázdnin se upne pozornost na Karlovy Vary, kde od 28. června do 6. července bude probíhat 54. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Kromě novinek a hvězd, bude uveden i digitálně zrestaurovaný Spalovač mrtvol, což je dokonalá záruka toho, že navzdory horkému létu bude běhat mráz po zádech.

Václav Roman
Václav Roman 17.4.2019, 06:52

Trezorový Spalovač mrtvol

Karlovarský festival chystá obnovenou mezinárodní premiéru digitálně restaurovaného Spalovače mrtvol jako poctu nedávno zesnulých tvůrců. Kameraman Stanislav Milota zemřel letos v únoru ve věku 85 let na zápal plic a režisér Juraj Herz před rokem v dubnu ve věku 83 let.

Snímek Spalovač mrtvol byl poprvé uveden v kinech v roce 1969, tedy přesně před 50 lety. Film to neměl vůbec jednoduché, po premiéře se režim snažil všemožně zabránit tomu, aby se dostal do širšího diváckého povědomí a postupně jej stáhl z distribuce a do kinosálů se vrátil až v roce 1990.

Filmový Spalovač mrtvol, který je adaptací stejnojmenné novely spisovatele Ladislava Fuchse, je jedním z nejvýraznějším snímků režiséra Juraje Herze.

Rakvičku, nebo věneček?

Hlavní roli Karla Kopfrkingla, zaměstnance krematoria, ztvárnil bravurně Rudolf Hrušínský, herec známý z více než stovky filmů. Za roli spalovače dostal Stříbrnou medaili na Mezinárodním filmovém festivalu v Sitges. Jde o jednu z jeho nejzásadnějších filmových rolí. Ve Spalovači mrtvol můžeme sledovat přerod obyčejného muže v psychopatického vraha. Pod vlivem nacistické ideologie zprvu lidumil odhalí své nejtemnější stránky. Také si při vstupu do cukrárny vybavíte jeho hlášku: "Dáš si rakvičku, nebo věneček?"

Vedle Hrušínského ve filmu Juraje Herze exceluje Vlasta Chramostová, pro kterou byla role Kopfrkinglovy manželky jednou z posledních filmových příležitostí. Kvůli svým politickým názorům se dostala na seznam zakázaných osob československého komunistického režimu. Podobný osud stihl i jejího manžela, kameramana Stanislava Milotu.

Spalovač mrtvol je psychologická groteska, pro mnohé nejzdařilejší československý horor, který tak trochu připomíná tvorbu Alfreda Hitchcocka.

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary uvede Spalovače mrtvol v tradici filmů ze zlatého fondu české kinematografie, které byly vybrány pro digitální restaurování.

Není však nutné kvůli tomu jezdit do Varů, po premiérové projekci na festivalu bude totiž film uveden také do dalších kin.

A zde nabízíme 6 zcela zásadních snímků Juraje Herze.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články