Trump proti všem: vypovězení klimatické dohody si nenechal vymluvit partnery, byznysmeny ani rodinou – G.cz
Vyhledávání

Trump proti všem: vypovězení klimatické dohody si nenechal vymluvit partnery, byznysmeny ani rodinou

Trumpovi ochrana životního prostředí nic neříká. Nejraději by na ní úplně rezignoval.
Zdroj: salon.com

Americký prezident Donald Trump šokoval svět vypovězením Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Amerika se tak zřekla celosvětových závazků v oblasti životního prostředí. Zatímco Trump byl skálopevně rozhodnutý, jeho názor se snažili změnit jak strategičtí partneři, tak vlivné osobnosti byznysu i jeho vlastní rodina. Bohužel však marně.

Jan Palička
Jan Palička 2.6.2017, 08:55

Když v roce 2015 uzavřeli zástupci 196 států v Paříži dohodu o změně klimatu, celý svět se radoval, že došlo k významnému milníku na cestě k ochraně životního prostředí. Nyní ale nastala neočekávaná situace, že se jeden z nejvlivnějších signatářů odmítl dohodou řídit. Americký prezident Donald Trump totiž 1. června významnou úmluvu vypověděl.

Když Trump nastoupil do úřadu, zrušil již jednání o transatlantickém obchodním paktu TTIP mezi Amerikou a Evropou. Ukázal tím, že zrušení několik let připravované dohody pro něj nepředstavuje problém. Zatímco smlouva TTIP byla mnohými experty vnímána kontroverzně a její nerealizace žádnou větší škodu nepřinese, vypovězení Pařížské klimatické dohody může mít nedozírné následky. O tom se díky Trumpovi nyní jak Amerika, tak zbytek světa budou muset přesvědčit na vlastní kůži.

Tím, že se Trump skutečně rozhodl, že Spojené státy se dohodou nebudou řídit a nechtějí být jednou z jejích smluvních stran, dal najevo naprostou rezignaci na ochranu životního prostředí a učinil obrovský krok zpátky do dob, kdy velký průmysl mohl vesele znečišťovat krajinu a docházelo i k četným ekologickým haváriím. Pravdou nicméně je, že úmluvu neratifikoval americký senát, tudíž nebyla pro zemi závazná. Valná většina těch, kterých se týkala, ale jejich pravidla chtěla dodržovat a dodržovala. Ne však Trump.

Trump se netají tím, že popírá globální oteplování a ekologické aktivisty považuje za šílence. V očích většiny světa je ale šílené spíše počínání Trumpa. Strategičtí partneři Spojených států jako Evropská unie nebo Kanada projevovali zděšení nad možností, že by Amerika skutečně dohodu vypověděla. Jejich obavy ale Trump, jak už je jeho dobrým zvykem, okázale ignoroval a svým rozhodnutím uvedl v život jejich noční můru..

Nejsou to ale jen představitelé ostatních států, kdo se Trumpa snažili přemluvit, aby dohodu nevypovídal. Většina amerických vlivných byznysmenů Trumpa od odstoupení od dohody zrazovalo. Miliardář Elon Musk, proslulý díky elektromobilům Tesla, Trumpovi dokonce pohrozil, že pokud smlouvu vypoví, odstoupí z jeho poradního panelu. Svým slovům dostál, když těsně po vyhlášení vypovězení klimatické dohody doručil do Bílého domu svou rezignaci. Dokonce i ministr zahraničí Lex Tillerson, který byl dlouholetým ředitelem těžařského gigantu Exxon Mobil, prezidenta upozornil na potřebnost Pařížské dohody. Ani slova ministra a byznysmena nezabrala.

Fanoušky Trumpova zarputilého postoje nejsou ani jeho vlastní děti. Synové Donald junior a Eric přiznali, že v této otázce se s otcem neshodnou. Mnohem hůře ale Trumpovo počínání nese jeho dcera Ivanka, která se zajímá jak o ženská práva, tak o životní prostředí a snažila se využít svého vlivu milované nejstarší dcery, aby Trump změnil názor. Starý paličák Trump si ale nedal říct a prosadil si svoje. Na úkor přátel, kolegů, rodiny a hlavně přírody.

Tady si přečtěte více o tom, jaký vliv má Ivanka Trumpová na svého otce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články