fb pixel Trojkoalice SPOLU: Feri jde do voleb, Adamová do sporu s pražskou ODS kvůli kandidátce – G.cz
Vyhledávání

Trojkoalice SPOLU: Feri jde do voleb, Adamová do sporu s pražskou ODS kvůli kandidátce

Zdroj: Facebook - Top 09

Dvě silné koalice se utkají v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny proti Babišově ANO, zatímco bývalý aktivista Mikuláš Minář sbírá v průměru 14 podpisů za hodinu, i když by si jich přál půl milionu. S ČSSD ani KSČM se po volbách už příliš nepočítá, takže to vypadá, že nás čeká výživný volební rok. Včera se navíc do hry vložil „nejsledovanější“ český politik Dominik Feri, který oznámil, že bude znovu kandidovat do Sněmovny.

Martin Miko
Martin Miko 12.1.2021, 11:36

TOP 09 povolala nejsledovanějšího politika

Podzimní volby do Poslanecké sněmovny nás sice čekají až 8. a 9. října, ale už nyní máme hrubou představu o tom, kdo a s kým vyrazí urvat co největší množství hlasů. Zatímco hnutí ANO a jeho koaliční partneři byli koronavirovou krizí poškozeni a vypadá to, že se KSČM ani ČSSD nedostanou do Sněmovny, tak opoziční strany naopak sílí. I proto se rozhodly spojit do voleb v koalicích. Kromě koalice ve složení Piráti a STAN jsme v současné době svědky formování trojkoalice ve složení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, která má za sebou jednoho z nejvlivnějších českých instagramerů – poslance Dominika Feriho (TOP 09). Může tohle Trojkoalici SPOLU pomoct? Rozhodně ano.

Z nejmladšího tuzemského poslance Feriho se během koronavirové krize stal jeden z nejvlivnějších českých instagramerů v Česku. Sleduje ho totiž přes 920 tisíc fanoušků, což z něj dělá hned po Leošovi Marešovi druhý nejsledovanější účet v naší zemi. Pomohl mu k tomu především jeho skvělý přehled a informovanost v souvislosti s pandemickými opatřeními, která na nás za poslední rok vláda chrlila v podstatě denně. Nikdo neměl přehled o tom, co se smí a nesmí, jenže pak přišel Feri se svým žlutočerným výstražným trojúhelníkem, který se stal v podstatě symbolem.

I když Feri s kandidaturou původně váhal, nakonec se rozhodl jít znovu do voleb do Sněmovny. V rámci krajského vedení pražské TOP 09 se navíc v pondělí večer rozhodlo o tom, že bude kandidovat z druhého místa v Praze v rámci trojkoalice SPOLU (TOP 09, ODS a lidovci). To znamená, že by v rámci koalice měl pravděpodobně kandidovat ze čtvrtého místa. Jenže je znovu možné, že se rozhodne kandidovat z posledního místa a následně spoléhat na to, že ho lidé vykroužkují jako tomu bylo v minulých volbách. Kandidátku v Praze povede předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Zásadní otázkou zůstává, co bude s Kalouskem. Ten sice v minulosti prohlásil, že kandidovat už nehodlá, jenže co kdyby se jej Ferimu a Adamové podařilo přemluvit.

V souvislosti s touto kandidátkou, na které je Pekarová Adamová i Feri, se o víkendu provalily některé poměrně překvapující skutečnosti. Podle informací Aktuálně.cz totiž ODS v Praze tlačí na TOP 09. I když má být v Praze podle koaliční smlouvy lídrem „topky“ Markéta Adamová Pekarová, tak se to některým politikům z pražské ODS příliš nezamlouvá. A to dokonce takovým způsobem, že výměnou za podporu požadují po vedení TOP 09, aby podpořila odvolání primátora Hřiba ze své funkce.

Pro představu – současná situace v Praze v rámci komunální politiky je taková, že Prahu řídí trojice stran ve složení Praha Sobě, Piráti a Spojené síly pro Prahu, přičemž primátorem je zástupce Pirátů. Na křeslech opozice je tedy ODS a hnutí ANO. Takže se některým lidem z ODS nelíbí, že zatímco na komunální úrovni v Praze je TOP 09 v koalici s Piráty, do voleb do Poslanecké sněmovny se dala dohromady s občanskými demokraty. Touto logikou by mohli politici ODS bojkotovat i desítky odlišných koalicí v rámci komunální nebo krajské politiky. Možná se jedná jen o mindrák občanských demokratů, protože ODS není v Praze ve vedení už druhé období.

Všichni se pravděpodobně shodneme na tom, že v současné situaci bychom měli řešit důležitější věci než jsou koaliční podrazy výměnou za podporu v rámci kandidátek do voleb.

Podobné články

Doporučujeme

Další články