fb pixel Trhala velrybu dynamitem. Před půl stoletím v Oregonu vyhodili uhynulého vorvaně do vzduchu – G.cz
Vyhledávání

Trhala velrybu dynamitem. Před půl stoletím v Oregonu vyhodili uhynulého vorvaně do vzduchu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

V listopadu 1970 došlo na pláži u města Florence v Oregonu ke zvláštní události. Moře vydalo uhynulé tělo vorvaně obrovského a místní úřady se rozhodly ostatky odstranit tak, že je vyhodí do povětří pomocí dynamitu. O malé kousky velrybího masa by se pak už postarali ptáci a jiná zvěř. Dokonalý plán, že? Nacpat kytovce výbušninami a zmáčknout tlačítko. Co by se mohlo pokazit...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.11.2020, 09:28

Velké trable s velkým zvířetem

Listopad roku 1970 byl v přímořském městečku Florence v Oregonu ve Spojených státech opravdu krušný. 9. listopadu se tam na pláž totiž vyplavila uhynulá velryba, konkrétně šlo o 14 metrů dlouhou a asi 7 300 kg vážící mrtvolu vorvaně obrovského. A protože tehdy byla pláž pod správou dálniční policie, bylo otázkou, jak s pomalu hnijícími ostatky naložit. Zůstat na pláži jen tak rozhodně nemohly. A tak policie po poradě s námořnictvem vymyslela fikaný plán - vyhodit kytovce do vzduchu, tím ho roztrhat na malé kousky a s těmi si už pak poradí ptáci a další zvěř. Opravdu brilantní nápad!

Vedením poněkud morbidní operace byl pověřený jistý inženýr jménem George Thornton. Ten se krátce před akcí přiznal reportérům, kteří celou věc napjatě sledovali, že nedokáže odhadnout, jaké množství výbušnin je do zvířete potřeba nacpat, aby došlo kýženého efektu. Thornton vorvaně nakonec nechal nakrmit téměř půltunovou dávkou dynamitu. Odvážnou akci sledovali kromě médií i všichni místní, včetně jednoho válečného veterána a někdejšího armádního pyrotechnika. Ten skromně poznamenal, že 20 cca čtyřkilových balíčků dynamitu by bohatě stačilo, ale tak co už.

K detonaci došlo 12. listopadu ve 3:45 odpoledne. O záznam vpravdě neopakovatelné podívané se postarala televize KATU-TV, kameraman Doug Brazil a reportér Paul Linnman. Co myslíte, vyšlo to tak, jak to policie naplánovala? Odpověď vás nepřekvapí. Dynamit rozerval zdechlinu na obří kusy. Masité pláty velrybího tuku dolétly až k domům ležícím poměrně daleko od pláže, ale především na přilehlé parkoviště. Pláty dopadly na několik aut, včetně zbrusu nového vozu válečného veterána, od kterého si nikdo nenechal poradit. Většina ostatků nicméně zůstala na pobřeží, odkud je pak musela stejně odklízet policie, protože všechny ty ptáky, kteří se měli slétnout a velrybí maso sežrat, vyplašil a zahnal právě hlasitý výbuch. S jistotou můžeme říct, že pokud se v Lane County v Oregonu ještě někdy vyplaví mrtvá velryba, vědí tu nejen, co dělat, ale především, co nedělat, uzavřel napínavou reportáž Linnman.

Zpackaná likvidace uhynulého zvířete se ale i tak stala legendou, dokonce ji parodují ve dvou komediích - v Policajtech z Rena z roku 2007 a v australském snímku Swinging Safari z roku 2018 s Guyem Piercem a Kylie Minogue v hlavních rolích. Není to ale jediný slavný případ výbuchu velryby. V roce 2004 se něco podobného, ale ještě o něco horšího stalo na Tchaj-wanu. Tam mrtvý kytovec explodoval v obydlené části ostrova přímo mezi domy, a to zcela spontánně kvůli plynům, které se ve zdechlině nahromadily. K incidentu došlo během převozu zvířete z pláže na místo likvidace. Ale tak - zase to příroda vyřešila sama, no...

Podobné články

Doporučujeme

Další články