fb pixel Ti druzí: před 50 lety bylo zakázáno hnutí KAN, trn v oku komunistických funkcionářů – G.cz
Vyhledávání

Ti druzí: před 50 lety bylo zakázáno hnutí KAN, trn v oku komunistických funkcionářů

Zdroj: Wikipedia - František Dostál

Dnes je to přesně 50 let, co ministerstvo vnitra zrušilo politické hnutí KAN neboli Klub angažovaných nestraníků. Hnutí, které se hlásilo k ideálům svobody a demokracie, se zformovalo na jaře roku 1968. Během prvomájového průvodu se blýsklo hesly: Kdo se bojí opozice, ten se bojí o pozice. Lidé jako Novotný ať se drží u plotny.

Václav Roman
Václav Roman 7.9.2018, 15:58

„V politice čisté ruce“

Název hnutí a hlavně úderná zkratka KAN se zrodily na konci března 1968 v pražském hostinci Na Šumavě ve Štěpánské ulici, kde se na schůzce řízené Ludvíkem Rybáčkem sešlo celkem 12 nespokojených lidí. Ustavující schůze v posluchárně VŠChT v Dejvicích se už lidí účastnilo na dvě stě, 144 z nich podepsalo žádost o registraci. Bylo odhlasováno, že členové politických stran nemohou být zároveň členy KAN. Hnutí mělo sdružovat lidi, kteří se chtěli politicky angažovat, ale nechtěli být členy KSČ.

Během dubna byla podána žádost o registraci KAN na Národní výbor hlavního města Prahy. Oznámení o vzniku hnutí bylo otištěno například v Literárních listech. Dne 29. dubna proběhla důležitá schůzka představitelů KAN s ministrem vnitra Josefem Pavlem, který neměl ze vzniku KAN radost a doporučoval především opatrnost.

Křest ohněm přišel krátce na to, dne 1. května při májovém průvodu. Lidové milice nechtěly příslušníky KAN zařadit do průvodu. Je dost možné, že za to mohla jejich hesla: „KAN ví, co chce“, „V politice čisté ruce“, „Kdo se bojí opozice, ten se bojí o pozice“, „Lidé jako Novotný ať se drží u plotny“ nebo „Rozpustit politickou složku StB v HNO3“.

Májový průvod byl masovou akcí, zúčastnilo se jí na 10 000 lidí. Představitelé KAN předali při té příležitosti prezidentu Ludvíku Svobodovi Programové prohlášení a kytici.

Dne 18. května 1968 proběhl na Žofíně celostátní mítink nestraníků, nad kterým ještě o den dříve visela hrozba, že bude zakázán. Nakonec k zákazu nedošlo, sál byl zaplněn k prasknutí. Dorazilo na 2000 lidí a přítomni byli i zahraniční novináři. KAN se stal terčem útoků komunistických funkcionářů, kteří si nepřáli vznik nové strany. Vše se změnilo po 21. srpnu 1968. Tanky znamenaly konec veškerých nadějí.

Na tajně konané schůzce přípravného výboru KAN bylo rozhodnuto o zastavení činnosti a zničení seznamu členů, kterých mělo být v té době přes 2200. Pár dní na to, dne 7. září 1968, ministerstvo vnitra činnost KAN zakázalo.

A zde si můžete přečíst o tom, jak komunisté a spol chtějí obrat církve. Budou se danit restituce?

Podobné články

Doporučujeme

Další články