Thajská princezna kandiduje na premiérku. Snažila se prorazit i jako herečka. V jakých filmech zazářila?

Obrázek uživatele vaclav.roman
08.02.2019, 13:52

Kdo se stane příštím thajským premiérem? Je možné, že se na tento post dostane žena z královské rodiny. Nejstarší sestra thajského krále, princezna Ubolratana Radžakanja vyzve v březnových volbách současného předsedu vlády. Jde o revoluční rozhodnutí, neboť příslušníci thajské monarchie se do politického boje obvykle nezapojují. Čím je vlastně zajímavá?

Princezna premiérkou?

Sedmašedesátiletá princezna Ubolratana se může stát prvním členem rodiny, který vstoupil do politiky. Tradice totiž velí, aby si monarchové a jejich příbuzní drželi od politických funkcí odstup.

I z toho důvodu její rozhodnutí všechny velmi překvapilo. Muselo však potěšit lidi spojené se stranou Thai Raksa Chart, za kterou bude princezna kandidovat. Jde o stranu spojenou s bývalým thajským premiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl svržen během převratu v roce 2006. Toto politické uskupení se stalo po oznámení princezniny kandidatury velkým favoritem voleb. V Thajsku dokonce padají tak silná slova jako "politické zemětřesení“.

Úskalím mohou být thajské zákony o kritice členů královské rodiny. Zakazují ji. Princezniny protikandidáti by tak při kampani mohli mít problém, aby se setry krále nějak nedotkli. K princeznám se totiž prostě nečuchá!

Ubolratana se však už nechala slyšet, že se vzdala svých šlechtický titulů a je nyní běžnou občankou, což uvedla na svém instagramovém účtu.

Kdo je princezna Ubolratana?

Ubolratana Radžakanja se narodila v roce 1951. Je nejstarší dcerou předchozího thajského krále Bhumibola Adulyadeje, který vládl Thajsku sedm desítek let a těšil se u lidí velké oblibě. Po jeho smrti následovalo dlouhé období smutku.

V roce 1972 se princezna Ubolratana provdala za Američana, v té době se vzdala svého šlechtického titulu a přestěhovala se do USA. S manželem se však rozvedla a poté se vrátila zpátky do Thajska ke královské rodině. Z jejích tří dětí žijí dvě trvale v USA a třetí zemřelo při tsunami v roce 2004.

Kariéra herečky

Její kandidatura na post premiérky není tím jediným, čím je zajímavá. Je aktivní na sociálních sítích a věnuje se herectví. Objevila se v několika thajských filmech, které jste s největší pravděpodobností neviděli. V roce 2008 hrála ve filmu „Neung Jai Diaokan“. Zde ztvárnila roli úspěšné podnikatelky, která při nehodě přijde o svou dceru. Následně se rozhodne převzít její identitu a stane se dobrovolnicí na venkovské škole.

Dalším snímkem byl v roce 2010 Asijský teror (My Best Bodyguard). V této napínavé podívané princezna v roli reportérky zachraňuje svět před nebezpečným virem. A do třetice všeho dobrého hrála hlavní roli v romantickém filmu Wan Tee Rak (2012), jde o tři povídky o lásce, které spojuje motiv deště.

Tolik k princeznině herecké kariéře a nyní budeme napjatě sledovat, jak se jí povede v politice.

A tady si můžete přečíst o tom, jak Miloš Zeman dostává bídu z vlastních řad. Přátelé Ruska ho lynčují za podporu venezuelského prezidenta.


Komentáře

Doporučeno pro vás