fb pixel Thajská princezna kandiduje na premiérku. Snažila se prorazit i jako herečka. V jakých filmech zazářila? – G.cz
Vyhledávání

Thajská princezna kandiduje na premiérku. Snažila se prorazit i jako herečka. V jakých filmech zazářila?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kdo se stane příštím thajským premiérem? Je možné, že se na tento post dostane žena z královské rodiny. Nejstarší sestra thajského krále, princezna Ubolratana Radžakanja vyzve v březnových volbách současného předsedu vlády. Jde o revoluční rozhodnutí, neboť příslušníci thajské monarchie se do politického boje obvykle nezapojují. Čím je vlastně zajímavá?

Václav Roman
Václav Roman 8.2.2019, 13:52

Princezna premiérkou?

Sedmašedesátiletá princezna Ubolratana se může stát prvním členem rodiny, který vstoupil do politiky. Tradice totiž velí, aby si monarchové a jejich příbuzní drželi od politických funkcí odstup.

I z toho důvodu její rozhodnutí všechny velmi překvapilo. Muselo však potěšit lidi spojené se stranou Thai Raksa Chart, za kterou bude princezna kandidovat. Jde o stranu spojenou s bývalým thajským premiérem Tchaksinem Šinavatrou, který byl svržen během převratu v roce 2006. Toto politické uskupení se stalo po oznámení princezniny kandidatury velkým favoritem voleb. V Thajsku dokonce padají tak silná slova jako "politické zemětřesení“.

Úskalím mohou být thajské zákony o kritice členů královské rodiny. Zakazují ji. Princezniny protikandidáti by tak při kampani mohli mít problém, aby se setry krále nějak nedotkli. K princeznám se totiž prostě nečuchá!

Ubolratana se však už nechala slyšet, že se vzdala svých šlechtický titulů a je nyní běžnou občankou, což uvedla na svém instagramovém účtu.

Kdo je princezna Ubolratana?

Ubolratana Radžakanja se narodila v roce 1951. Je nejstarší dcerou předchozího thajského krále Bhumibola Adulyadeje, který vládl Thajsku sedm desítek let a těšil se u lidí velké oblibě. Po jeho smrti následovalo dlouhé období smutku.

V roce 1972 se princezna Ubolratana provdala za Američana, v té době se vzdala svého šlechtického titulu a přestěhovala se do USA. S manželem se však rozvedla a poté se vrátila zpátky do Thajska ke královské rodině. Z jejích tří dětí žijí dvě trvale v USA a třetí zemřelo při tsunami v roce 2004.

Kariéra herečky

Její kandidatura na post premiérky není tím jediným, čím je zajímavá. Je aktivní na sociálních sítích a věnuje se herectví. Objevila se v několika thajských filmech, které jste s největší pravděpodobností neviděli. V roce 2008 hrála ve filmu „Neung Jai Diaokan“. Zde ztvárnila roli úspěšné podnikatelky, která při nehodě přijde o svou dceru. Následně se rozhodne převzít její identitu a stane se dobrovolnicí na venkovské škole.

Dalším snímkem byl v roce 2010 Asijský teror (My Best Bodyguard). V této napínavé podívané princezna v roli reportérky zachraňuje svět před nebezpečným virem. A do třetice všeho dobrého hrála hlavní roli v romantickém filmu Wan Tee Rak (2012), jde o tři povídky o lásce, které spojuje motiv deště.

Tolik k princeznině herecké kariéře a nyní budeme napjatě sledovat, jak se jí povede v politice.

A tady si můžete přečíst o tom, jak Miloš Zeman dostává bídu z vlastních řad. Přátelé Ruska ho lynčují za podporu venezuelského prezidenta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články