fb pixel Těšení na New Order se blíží ke konci: V říjnu vystoupí kapela z Manchesteru poprvé v Praze – G.cz
Vyhledávání

Těšení na New Order se blíží ke konci: V říjnu vystoupí kapela z Manchesteru poprvé v Praze

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Britští New Order odstartují v České republice své podzimní turné. Průřez jejich tvorbou si budou moci jejich fanoušci vychutnat 3. října 2019 ve Foru Karlín. Tato post-punková kapela, která vznikla na základech slavných Joy Division, se u nás představí vůbec poprvé.

Václav Roman
Václav Roman 14.5.2019, 09:54

Česká premiéra

Britská kapela Joy Divivion vydala během své čtyřleté existence dvě studiová alba. Jejich první deska Unknown Pleasures je považována za jeden z nejlepších debutů všech dob. Slibně rozjetou kariéru však zabrzdila v květnu 1980 sebevražda frontmana skupiny Iana Curtise. Ještě tentýž rok založilo zbývající trio Bernard Sumner (kytara), Peter Hook (basa) a Stephen Morris (bicí) skupinu New Order.

Pozůstavší členy skupiny Joy Division doplnila kytaristka a klávesistka Gillian Gilbert. Zpěvu se ujal Sumner a na debutové album nemuseli fanoušci dlouho čekat. Movement vyšlo v roce 1981 a neslo se ještě ve stínu Joy Division.

Změna přišla v roce 1983 s jejich druhým albem Power, Corruption & Lies, na kterém představili New Order svůj hudební mix post punku, elektroniky a taneční hudby. Z této desky pochází například skladba Blue Monday, což je jedna nejdelších písní, která se kdy umístila v žebříčku britské hitparády. Její stopáž činí 7:29. Současně jde o nejprodávanější 12 palcový singl všech dob. Prodalo se přes 3 miliony kopií.

New Order - Blue Monday

Měli u nás hrát už v roce 2012. Co nevyšlo?

V 80. letech, kdy byly New Order na vrcholu své popularity, vydali ještě alba Low-Life (1985), Brotherhood (1986) Substance (1987) a Technique (1989).

Ne po celou dobu byla skupina pohromadě, její členové se několikrát rozešli, věnovali se svým vlastním projektům, ale vždy se pak dali znovu dohromady. Pouze Peter Hook opustil v roce 2007 kapelu nadobro a dal se na sólovou dráhu, několikrát dokonce vystupoval i u nás. Posledních osm let hraje kapela New Order v sestavě Bernard Sumner, Phil Cunningham, Gillian Gilbert, Tom Chapman a Stephen Morris. V tomto složení vydala v roce 2015 své desáté studiové album Music Complete.

Kapelu New Order u nás čeká 3. října premiéra. Kdo u toho nechce ve Foru Karlín, kam byl koncert pro velký zájem přesunut z pražské Lucerny, chybět, ať si koupí včas v předprodeji vstupenky. Lze je pořídit v síti Ticketmaster za 1500 Kč.

Snad vše dopadne lépe než v roce 2012, kdy měla kapela New Order vystupovat na pražském Výstavišti v rámci druhého ročníku Prague City Festivalu. Tato akce však byla kvůli nedostatku finančních prostředků zrušena a fanoušci New Order se nedočkali. Pevně věříme, že tentokrát vše vyjde!

A nenechte si ujít ani první pražský koncert kapely Godsmack.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články