Terorista z Nového Zélandu je australský imigrant: Před útokem vyzval k odběru youtubera PewDiePie – G.cz
Vyhledávání

Terorista z Nového Zélandu je australský imigrant: Před útokem vyzval k odběru youtubera PewDiePie

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

"Dnešek je jedním z nejtemnější dnů v novozélandské historii," oznámila premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardern po útocích na mešity ve městě Christchurch, při kterých zahynulo minimálně 50 nevinných osob. Za hrůzným činem stál australský občan, jehož jméno světu odhalil premiér Austrálie Scott Morrison. Co všechno víme o nejnovějším teroristovi?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 18.3.2019, 11:03

Terorista vydal pamflet

Australský premiér identifikoval jednoho z útočníků jako Brentona Tarranta, který podle posledních informací médií pracoval jako osobní trenér, než se rozhodl cestovat po Evropě. Společnosti Facebook i Twitter již stihly útočníkovi zablokovat profily na svých sítích – muž celý svůj čin natáčel a streamoval ho na internetu. Tarrant před samotným útokem sepsal dlouhé prohlášení o 94 stranách, kde popsal údajné důvody útoku na civilisty a mimo jiné se v úvodu představil jako obyčejný 28-letý běloch z dělnické rodiny, který nemá vysokou školu a za svůj osobní vzor považuje Oswalda Mosleyho, vůdce britských fašistů z dob druhé světové války.

Střelbu v mešitách odůvodnil jako pomstu za islamistické útoky v Evropě. Konkrétně chtěl pomstít smrt švédské dívky Ebby Akerlund, jež zemřela spolu s dalšími čtyřmi lidmi pod koly kamionu při teroristickém útoku ve Stockholmu v dubnu 2017. Ve svém pamfletu pak Tarrant zaútočil na vzrůstající počet přistěhovalců – sám útočník je přitom v Novém Zélandu také přistěhovalcem, neboť pochází z Austrálie. Dále se označil za "kebab remover" (odstraňovače kebabů) a stejná slova si napsal i na svou zbraň spolu se jmény dalších útočníků – svým činem odkazuje na norského masového vraha Anderse Breivika.

Subscribe to Pewdipie

Tarrant před samotným útokem ve svém videu žertovně vyzval k odběru videí populárního švédského youtubera PewDiePie, který se od útočníka okamžitě na svém Twitteru distancoval a prohlásil, že je zhnusen tím, že jeho jméno v záznamu zaznělo. Na sociálních sítích se mimo jiné spekuluje o obdivu australského teroristy k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi – útočník sice chválí Trumpa jako symbol "znovuobnovené bílé identity", ale dále se od jeho politiky distancuje.

Útočník z Christchurchu ve svém textu dále prohlásil, že Nový Zéland nikdy nebude domovem přistěhovalců, kteří podle něho "nikdy nebudou jedni z nás". Na to již stihla zareagovat novozélandská předsedkyně vlády Jacinda Ardern, která útočníkova slova ostře odsoudila. Útočník byl bezprostředně po svém činu zadržen a obviněn z mnohonásobné vraždy – teroristické útoky si zatím vyžádali 49 obětí a jedná se o první případ masového střelby na Novém Zélandu od roku 1997. Kromě

A tady si přečtěte, že vraždu 49 lidí útočníci vysílali živě, na zbraních měli jména dalších "bojovníků".

Podobné články

Doporučujeme

Další články