fb pixel Teplá data v ohrožení: Seznamovací aplikace Grindr je na prodej kvůli strachu ze zneužití dat čínským majitelem – G.cz
Vyhledávání

Teplá data v ohrožení: Seznamovací aplikace Grindr je na prodej kvůli strachu ze zneužití dat čínským majitelem

Nejznámější seznamovací aplikace pro homosexuály Grindr je na prodej. Čínská firma Beijing Kunlun Tech se rozhodla, že se zbaví odpovědi LGBT komunity na Tinder. Důvodem by mělo být varování Americké komise pro zahraniční investice (CFIUS), která upozornila na to, že aplikace v rukou čínského majitele může znamenat bezpečnostní riziko po vzoru Huawei nebo ZTE.

Martin Miko
Martin Miko 29.3.2019, 12:48

Tinder pro LGBT změní majitele

Na poli seznamovacích aplikací patří Grindr mezi ty nejoblíbenější, teda pokud jste homosexuál, transgender nebo bisexuál. Podle oficiálních údajů aplikaci celosvětově používá okolo 27 milionů uživatelů, z čehož se však přesně neví, kolik jich je v jednotlivých zemích, protože údaje v rámci USA zkrátka nejsou k dispozici. V rukou čínského majitele však tato aplikace může pro USA představovat bezpečnostní riziko, jak tvrdí americký Výbor pro zahraniční investice v USA (CFIUS).

Majitelem Grindru je společnost Kunlun, která však není žádný "chudý příbuzný" mezi světovými investory. Namátkou můžeme zmínit, že vlastní například 46% podíl internetového prohlížeče Opera. V lednu 2018 koupil Kunlun aplikaci Grindr, avšak 60 % firmy vlastnil už o dva roky předtím. Celková investice do Grindru se měla pohybovat okolo 250 milionů dolarů, což na trhu aplikací není zanedbatelná částka. Ačkoliv je majitelem čínský investor, ponechala si firma sídlo v americké Kalifornii.

CFIUS poukázal na to, že tím, že majitelem Grindru čínská společnost, mohla by být porušována práva homosexuálů. V aplikaci totiž zadáváte nejen svou polohu pomocí GPS, ale i sexáulní orientaci. V roce 2016 byla zjištěna chyba v aplikaci, která by mohla odhalit konktrétní osoby i s jejich orientací, a to i v zemích, kde je homosexualita trestná. Vzhledem k tomu, že například v Číně existuje hodnotící systém pro občany, mohl by to pro ně být v budoucnu problém.

O zájem by mohl mít současný majitel aplikace Tinder, kterým je firma Match Group. Podle webu TechCrunch to však není potvrzená informace.

A zde jsou nejzábavnější hlášky od Miloslava Roznera.

Podobné články

Doporučujeme

Další články