fb pixel Temná vzpomínka na CzechTek 2005: Na příkaz Paroubka zaútočili na technaře těžkooděnci, poplatníky to stálo 31 milionů – G.cz
Vyhledávání

Temná vzpomínka na CzechTek 2005: Na příkaz Paroubka zaútočili na technaře těžkooděnci, poplatníky to stálo 31 milionů

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Historie freetekno festivalu CzechTek sahá až do roku 1994, kdy se jednalo o hudební akci, kterou navštilo pár stovek lidí. Do české historie se zapsal hlavně ročník 2005, jenž doprovázel tvrdý policejní zásah podporovaný i tehdy čerstvým premiérem Jiřím Paroubkem. Od této akce uběhlo už 16 let.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 27.7.2021, 08:12

Techno je všechno

Také vám to přijde jako včera, když tehdejší premiér Jiří Paroubek vydal ministru vnitra Františku Bublanovi pokyn k tomu, aby policie razantně zasáhla na festivalu CzechTek 2005? Ten se konal vedle dálnice D5 poblíž Mlýnce na Tachovsku. Dnes od této události uteklo už neuvěřitelných 16 let, přesto má tento policejní zásah dodnes v paměti mnoho vyznavačů taneční hudby. Historie festivalu sahá až do roku 1994. Během let se z malé akce pro pár stovek účastníků stal největší freetekno festival v Česku i ve střední Evropě, na který se sjížděli interpreti z celé Evropy.

Ačkoliv byly tyto kulturní akce veřejností dlouhodobě vnímány jako hlučná sešlost technařů, kteří po sobě nechají jen nepořádek, byl CzechTek legální akcí. Veřejnost má v paměti předposlední ročník akce, jenž se konal na konci července roku 2005 u Tachova. Oproti předchozím ročníkům byl mnohem menší. V roce 2004 dorazilo na CzechTek oficiálně 20 tisíc lidí, zatímco o rok později to byla zhruba jen čtvrtina. Nicméně na celou akci se vzpomíná jako na klasickou sešlost vyznavačů elektronické muziky a reggae, kteří si legálně pronajali část louky od firmy Italianvest. Na festival měly být přivezeny mobilní toalety, jenže policie je zakázala umístit. Zároveň se jí podařilo zabránit nárůstu účastníků akce i soundsystémů. Proto byla účast menší.

Tvrzení policie bylo však takové, že se jedná o akci na pozemku, který si pořadatelé akce nepronajali, a tudíž musí všichni pole opustit. To se samozřejmě návštěvníkům nelíbilo, a tak premiér Jiří Paroubek vyzval policii k razantnějšímu přístupu k technařům. Ve dvou vlnách proběhl velmi brutální útok policie, jež použila všechny donucovací prostředky. Samozřejmostí byli nejen těžkooděnci, ale i vodní děla a slzný plyn. Celkem se zásahu účastnilo přes 1 200 policistů. Argument policie, že chrání cizí okolní pozemky, byl samozřejmě nelogický. Majitelé vedlejších pozemků k akci sice souhlasi nedali, ale ona se na nich taky vůbec nekonala.

Brutální zásah přinesl desítky zraněných lidí na obou stranách, včetně několika vážných úrazů. Zajímavé je, že se ani po roce vyšetřování neobjevil žádný obviněný policista, zato z útoku na muže zákona bylo obviněno celkem 9 lidí. Tři z nich byli osvobozeni soudem a jeden dostal podmíněný trest.

Nejbizarnější je však suma, na kterou byl zákrok policie vyčíslen. Tento zbytečný zásah stál daňové poplatníky přes 31 milionů korun, z čehož šlo 26 milionů korun na mzdy policistů a zbylá částka šla na pohonné hmoty, jídlo pro policisty, léky a volání.

Po akci následovala obrovská kritika ze strany občanů i politiků, která byla mířena především na bezpečnostní složky, ministra vnitra Františka Bublana a Jiřího Paroubka. Všichni byli odsuzováni za nepřiměřeně tvrdé chování vůči technařům. Celkem došlo ke čtyřem demonstracím v Praze, kterých se zúčastnilo několik tisíc lidí. Paroubek měl tento přečin na triku i mnoho let po CzechTeku a v podstatě dodnes je s touto akcí spojen. Rok po incidentu se konala akce CzechTek 2006. Účastnilo se jí zhruba 40 tisíc lidí a vše proběhlo až na výjimky bez problémů.

A zde se dozvíte, že České dráhy bojují proti cestujícím druhé třídy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články