fb pixel Jak šel čas s Radkem Johnem: tak dlouho varoval před problémy, až se jedním sám stal – G.cz
Vyhledávání

Jak šel čas s Radkem Johnem: tak dlouho varoval před problémy, až se jedním sám stal

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Radek John toho už za svůj život stihl opravdu hodně. V něčem byl machr, z některých jeho projektů zůstalo smutné memento. Tak jako tak, pojďme se v den jeho 64. narozenin poohlédnout za všemi jeho kariérami.

Václav Roman
Václav Roman 6.12.2018, 12:29

1. Radek John scenárista

V roce 1979 zdárně zakončil studium scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. V 80. letech pak působil jako scenárista ve Filmovém studiu Barrandov. Stal se autorem nebo spoluautorem několika dnes legendárních snímků. Zmiňme film o agresivitě fotbalových fanoušků Proč, dále divácky úspěšnou komedii Sněženky a machři nebo filmy Takový prapor a Bony a klid.

2. Radek John spisovatel

Napsal také několik knih. Jeho nejznámějším dílem zůstává román o narkomanech Memento, na jehož stránkách se čtenář dostává mezi ty, kteří propadli droze. Mezi lidi, pro které se stala droga jediným smyslem života. Z jeho dalších knih jmenujme Džínový svět napsaný formou deníku či Začátek letopočtu.

3. Radek John novinář

Radka Johna za mlada hodně pálily aktuální společenské problémy. V 80. letech se stal redaktorem týdeníku Mladý svět, do kterého přispíval příspěvky o narkomanech, vekslácích, panice kolem AIDS, ale i cestopisy.

4. Radek John na Nově

Když u nás byla založena první soukromá televize Nova, zatoužil pisálek po změně a rozhodl se to v ní zkusit. Zprvu působil jako redaktor, později se stal šéfredaktorem publicistiky. Nezapomenutelným se stal především díky publicistickému pořadu Na vlastní oči, který spoluvytvářel s Josefem Klímou. Jako šéfredaktor však zodpovídal za další pořady (Občanské judo, Tabu, Áčko…). Nebudeme ani vyčísloval, kolikrát zvítězil v anketě TýTý. Nic však netrvá věčně, láska k jedné slečně, ani k TV Nova a Radek John z ní v roce 2009 odešel.

5. Radek John politik

Poté následovalo jeho nejkontroverznější období. V roce 2009 rozjel politickou kariéru. Byl populární, navíc naskočil na správnou vlnu. Jeho výtahem do vysoké politiky se stalo hnutí Věci veřejné, jehož byl předsedou. Úspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny ČR a v červenci 2010 byl dokonce jmenován ministrem vnitra. Už v září však v rámci Police ČR vznikla petice za jeho odchod, kterou podepsalo přibližně 33 000 zaměstnanců Police ČR, který bylo v té době celkem asi 40 000. Nutno poznamenat, že pokud by se udělovala za působení v politice obdoba ceny TýTý, John by ji rozhodně nedostal. John nebyl ministrem vnitra ani rok. V dubnu 2011 předal premiér Petr Nečas prezidentovi návrh na jeho odvolání.

A zde další dávná legenda TV Nova: Kolotoč s Pavlem Poulíčkem aneb 7 skvělých scének z legendárního pořadu, které ve vás probudí nostalgii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články