fb pixel Spadla klec! Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl zatčen přímo na ambasádě Ekvádoru – G.cz
Vyhledávání

Spadla klec! Zakladatel WikiLeaks Julian Assange byl zatčen přímo na ambasádě Ekvádoru

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kontroverzní zakladatel webu WikiLeaks Julian Assange byl po sedmi letech skrývání zatčen na ekvádorské ambasádě v Londýně. Informovala o tom BBC. Zajímavé však je, že plavovlasý aktivista velvyslanectví vůbec neopustil. Britská policie si pro něho přišla přímo do prostor ambasády.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová Aktualizováno 11.4.2019, 12:07

Po sedmi letech spadla klec

Assange se před sedmi lety uchýlil na ekvádorské velvyslanectví v Londýně, aby se vyhnul vydání do Švédska kvůli případu sexuálního útoku, který byl od té doby odložen. Stále ale může být zatčen a vydán do USA, kde mu hrozí stíhání za zveřejnění dokumentů o válce v Iráku a Afghánistánu. V Británii je na Assange vydán zatykač kvůli tomu, že porušil v roce 2012 podmínky stanovené soudem při jeho propuštění na kauci a nedostavil se k soudu. Metropolitní policie uvedla, že byl vzat do vazby a objeví se u soudu "co nejdříve".

Na svém twitterovém účtu uvedl Server WikiLeaks, že Assange vůbec budou ambasády neopustil a že si pro něho policie přišla přímo do prostor velvyslanectví, což je velmi neobvyklé.

Prezident Ekvádoru Lenin Moreno prohlásil, že po opakovaném porušování mezinárodních úmluv stáhl azyl Assange. Na to server WikiLeaks tweetoval, že Ekvádor jednal "v rozporu s mezinárodním právem" při ukončení politického azylového řízení Assange.

Server WikiLeaks přitom ve středu obvinil Ekvádor, že natáčí a odposlouchává zakladatele serveru. Šéfredaktor serveru Kristinn Hrafnsson na tiskové konferenci uvedl, že na špehování přišli poté, co se někdo ve Španělsku pokoušel za tři miliony eur (zhruba 77 milionů korun) prodat videa a fotografie zachycující Assange na ambasádě.

Ekvádorské úřady podle Hrafnssona tajně natáčely setkání zakladatele WikiLeaks s právníky i s lékařem. Mají k dispozici kopie jeho lékařských zpráv i dalších osobních dokumentů. Šéfredaktor upozorňoval, že je takové jednání nepřípustné, ale to asi ještě netušil, že jen o den později bude jeho kolega zatčen.

A tady čtěte 10 zajímavostí o úžasné fotografii černé díry.

Podobné články

Doporučujeme

Další články