Julian Assange slaví narozeniny: 5 zásadních věcí, které společnosti odtajnily jeho WikiLeaks – G.cz
Vyhledávání

Julian Assange slaví narozeniny: 5 zásadních věcí, které společnosti odtajnily jeho WikiLeaks

Díky WikiLeaks bylo zveřejněno velké množství tajných informací. Julian Assange v roce 2014 Logo WikiLeaks Snímek z amerického útoku v Bagdádu. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Julian Assange, to je jméno, které jistě dobře znáte. Plavovlasý aktivista zveřejnil tisíce amerických tajných depeší a ty se staly bohatým zdrojem pro jeho kontroverzní investigativní web WikiLeaks, který publikuje utajované dokumenty už od roku 2006.

Václav Roman
Václav Roman 3.7.2018, 12:50

Australan Assange odstartoval mnoho kauz a půda v USA se pro něj stala pěkně horkou, navíc čelí podezření ze znásilnění dvou žen ve Švédsku. A tak musel hledat azyl. Od roku 2012 žije na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde pravděpodobně oslaví i své dnešní 47. narozeniny. Když ambasádu opustí, hrozí, že bude zatčen britskou policií a vydán do Stockholmu. Nebo do USA. Zájem o něj je enormní.

Prostřednictvím internetové stránky WikiLeaks bylo publikováno přes 10 milionů dokumentů, přičemž mnoho z nich bylo klasifikováno jako přísně tajné. Organizace Juliana Assangeho hlásá heslo, že je třeba předávat důležité zprávy a informace veřejnosti. Říkat světu pravdu. Jenomže pravda nemusí být vždy pro všechny a některé utajované informace mohou po zveřejnění ohrozit lidské životy.

1. Takhle válčí Američané

Provozovatelé WikiLeaks se nezalekli ani témat jako je válka v Afghánistánu a Iráku. Byly zveřejněny desítky tisíc dokumentů týkajících se těchto konfliktů. Středem pozornosti se stala hlášení o obětech mezi civilním obyvatelstvem. Snad největší pozornosti se dočkala videa, která zachycují sérií útoků americké armády z 12. července 2007 v Bagdádu. Zemřelo při nich 18 lidí. Střelba z vrtulníku na civilní cíle je zachycena na videu nazvaném Collateral Murder, publikováno bylo 5. dubna 2010.

2. WikiLeaks a Guantanámo

Věznice, která byla zřízena v rámci boje proti terorismu po útocích z 11. září 2001, je častým terčem WikiLeaks. Dokumenty o základně Guantanámo se začaly na serveru objevovat už v roce 2007. Tehdy byl například publikován manuál pro zacházení s vězni. Příručka pro bachaře mj. říká, že nováčci mají být první dva týdny drženi v izolaci. To má vést k jejich větší dezorientaci a tomu, že půjdou vyšetřovatelům takříkajíc více na ruku.

3. Spojenci se musí poslouchat

Americká agentura pro bezpečnost (NSA) si vzala poslouchání spojenců moc k srdci. Díky dokumentům zveřejněným na WikiLeaks se veřejnost dozvěděla, že NSA odposlouchávala, a to dlouhodobě, generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, německou kancléřku Angelu Merkel či francouzského prezidenta Francoise Hollanda. A to je jen začátek dlouhého seznamu.

4. Zaměřeno na Rusko

WikiLeaks nezná hranice. Na serveru byly publikovány také dokumenty týkající se Ruska. Věděli jste, že ruské zákony nevidí rozdíl mezi zákonným odposloucháváním a nezákonným sledováním bez soudního příkazu? Toto sledování se děje hromadně. Ruští poskytovatelé internetu mají dokonce povinnost instalovat komponenty, které umožňují sledovat provoz na internetu. IT firmy mají být podle dokumentů z WikiLeaks úzce napojeny na ruské tajné služby.

5. Hackeři z CIA

WikiLeaks zhruba před rokem začala informovat o hackerských praktikách, které využívá ke sledování lidí americká CIA. Únik tajných informací byl zveřejněn pod názvem Vault 7. Nejzásadnější část balíku těchto informací obsahuje technologické nedostatky různých druhů softwaru a zařízení. CIA je shromažďovala a následně slabých míst využívala ke vstupu do daných zařízení. CIA tak podle všeho mohla nejenom kompromitovat uživatele počítačů a chytrých telefonů, ale také majitele chytrých televizí a aut. Další část dokumentace obsahuje informace o úsilí agentů CIA prolomit zabezpečení iPhonu a vůbec produktů společnosti Apple.

A zde si přečtěte o 5 letech života v exilu na ambasádě, čili 5 zajímavostí o Assangeovi samotném.

Podobné články

Doporučujeme

Další články