David Černý – G.cz
Vyhledávání

David Černý

David Černý (nar. 1967) je český umělec, známý zejména díky svým provokativním a kontroverzním plastikám ve veřejném prostoru. Autor mj. Růžového tanku, miminek na Žižkovském vysílači, Entropy či Hlavy Franze Kafky.

Život

David Černý se narodil v roce 1967 v Praze. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, poté si vzdělání ještě doplnil v New Yorku. Je laureátem několika uměleckých ocenění, např. Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2000. Spolu s hudebníkem Davidem Kollerem a režisérkou Alicí Nellis stál Černý za vznikem kulturního centra MeetFactory na pražském Smíchově. David Černý chodil mj. s herečkami Klárou Issovou a Terezou Nvotovou. 

Originální a kontroverzní díla

Prvním dílem, které vyvolalo větší pozornost veřejnosti, se stal Quo vadis, plastika Trabantu na nohách. Tento symbol hromadného exodu východních Němců v 90. letech byl vystaven na Staroměstském náměstí. Od roku 2001 je součástí německého velvyslanectví v Praze.

Zřejmě největší skandál vyvolal Černý v roce 1991, kdy natřel na růžovo tank č. 23. Protože šlo o symbol a památník sovětských tankistů, byl výtvarník za tento počin krátce stíhán. Po uvedení památníku do původního stavu natřela tank znovu na růžovo skupina poslanců a tank přišel o status národní technické památky. 

Známá je rovněž plastika Kůň z roku 1999, představující sv. Václava sedícího na břiše mrtvého koně. Socha je instalována v paláci Lucerna. V roce 2000 pak umístil Černý deset soch miminek na Žižkovský vysílač

Velmi kontroverzní reakce z mnoha zemí zaznamenala Černého instalace Entropa. Ta měla reprezentovat ČR v EU v době jejího předsednictví v roce 2009. V 16 metrů vysoké instalaci jsou jednotlivé evropské země znázorněny v podobě stereotypních představ. Francie je tak zahalena nápisem "Stávka!", Kypr je rozříznut na dvě části, Německo je soustavou dálnic vzdáleně připomínající svastiku, ČR představuje zlatý rám s výroky tehdejšího prezidenta Václava Klause. Plastika je umístěna v plzeňském Techmania Science Center.

Londýnskou olympiádu v roce 2012 oslavil Černý plastikou typického britského červeného patrového autobusu, který dělá kliky. Autobus byl vystaven během olympiády před Českým domem v Londýně, poté se přesunul na pražský Chodov. 
Od roku 2014 zdobí piazettu před obchodním domem Quadrio v centru Prahy Černého mechanická socha Hlava Franze Kafky. Pohyblivá socha je složená z 42 rotujících, na sobě nezávisle se otáčejících panelů.