fb pixel Davida Černého inspirovalo vykolejení v Montparnasse. Slavné neštěstí stálo život nebohou trafikantku – G.cz
Vyhledávání

Davida Černého inspirovalo vykolejení v Montparnasse. Slavné neštěstí stálo život nebohou trafikantku

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

David Černý zveřejnil vizualizaci mostu, kterým hodlá propojit dva domy v pražské Lihovarské ulici. A když se na vizualizaci zadíváte, možná vám něco připomene. To proto, že inspirace pro novou stavbu leží v jedné z nejslavnějších fotografií historie. Snímku, který byl pořízen při železničním neštěstí v Montparnasse.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.2.2020, 15:25

Montparnasse, 15:55

Psalo se 22. října 1895 a od Granville směrem k Paříži uháněl expres číslo 56. Deset vagónů tažených mocnou parní lokomotivou se hnalo k městu, ale vlak cestou nabral desetiminutové zpoždění. Strojvůdce ale vážně chtěl dorazit na nádraží Montparnasse včas, tedy přímo na 15:55, takže se začalo přikládat pod kotlem.

Vlak jel v průměru nějakých šedesát kilometrů v hodině, což je pro ohromnou ocelovou monstrozitu a zvlášť na tu dobu vážně, vážně rychle. Dlouho před vjezdem na terminál se aktivovala tlaková brzda jako normálně a strojvůdce začal vyplňovat formulář příjezdu. Až po nějaké době si všimnul, že vlak vůbec nezačal zpomalovat a budova nádraží se nebezpečně blížila. Rychle odhodil dokumenty a hodlal zatáhnout za ruční pohotovostní brzdu, ale už to nestihl, protože ho náraz odhodil pryč.

Rozjetá lokomotiva v plné rychlosti projela nástupištěm. Prorazila třicet metrů zdiva, půl metru tlustou stěnu a z desetimetrové výšky se přistála čumákem doprostřed pařížské ulice.

Na minutu přesně v 15:55.

Tragická oběť

Na palubě vlaku bylo přes sto třicet pasažérů a nádraží bylo plné lidí, ale nikdo z nich něbyl zraněn, ostatně všechny pasažérské vagóny zůstaly v podstatě nedotčeny. Ani strojvůdci se nic moc nestalo. Zraněno bylo pouze šest lidí dole na ulici, protože je zasáhly kusy letícího zdiva. A jedna nešťastná žena to odnesla životem.

Místní trafikář totiž poprosil svou ženu, jestli by na pár minut nepočkala u jeho článku, že jenom skočí pro další noviny a za chvíli je zpátky. Co by se mohlo stát? Snese se z nebe lokomotiva?! Ha ha ha. Když se podíváte pozorně na některé fotky, kolem lokomotivy jsou rozházeny kusy prken. To jsou zbytky trafiky.

A když jsme u těch fotek, udělalo se jich hrozně moc. To proto, že byl čas. Lokomotiva visela z budovy nádraží ještě další čtyři dny, protože se jí nedařilo sundat. Nejdřív se o to pokoušelo čtrnáct koní a nakonec to musely udělat desítky mužů se speciálním nádražím. Jeřáby potom vytáhly lokomotivu do vzduchu a vzniklou dírou vrátily na koleje, po kterých byla odtažena do opravy.

Tu nejslavnější fotku asi znáte. Je to jeden z nejproslulejších obrázků v historii. Použila se pro filmy, plakáty, obálky knih i hudební alba. A teď se stala předlohou mostu Davida Černého.

Podobné články

Doporučujeme

Další články