fb pixel Amy Winehouse – G.cz
Vyhledávání

Amy Winehouse

Amy Jade Winehouse, britská zpěvačka s nezaměnitelnou barvou hlasu zazářila na poli jazzu, soulu a R&B v letech 2003 až 2011, kdy zemřela v pouhých 27 letech na předávkování alkoholem. 

Osobní život

Narodila se v roce 1983 v Londýně do židovské rodiny a od mládí byla ovlivněna jazzovou hudbou, která se doma poslouchala. Od mládí byla považována za problémové dítě a byla nucena několikrát změnit školu pro rebelské chování a neustálý zpěv a notování. V pubertě ji zasáhl rozvod rodičů. Provdala se v roce 2007 za Blakea Fielder-Civila. Její manžel byl drogově závislý a později přiznal, že Amy do světa tvrdých drog také zatáhl. 

Drogy ji zničily

Závislost na drogách, zejména na alkoholu, ji působily velké problémy. V jednom ze svých největších hitů Rehab zpívá o tom, že na léčbu nepůjde, protože je jí dobře. Dne 23. července 2011 ji našel její bodyguard mrtvou. Po třech měsících vyšetřování byla jako příčina smrti určena otrava alkoholem, kdy měla zpěvačka v době smrti v krvi 4,16 promile alkoholu. 

Hudební dílo

Za svého života vydala zpěvačka pouze dvě studiová alba. V roce 2003 album Frank, na kterém si všechny texty napsala sama. Za tři roky vyšlo druhé album Back to Black a vyšplhalo na nejvyšší umístění v britském žebříčku. Deska je silně ovlivněna osobním životem a písně jsou oproti prvnímu albu znatelně depresivnější. Zejména díky singlu Rehab, z něhož se stal světový hit, získala pět cen Grammy

Na počest její památky věnovala americká kapela Green Day v roce 2012 píseň Amy právě této talentované zpěvačce. V letech 2015 a 2018 byly o Amy natočeny dva životopisné dokumentární filmy. 

Diskografie

  • Frank (2003)
  • Back to Black (2006)
  • Lioness: Hidden Treasures (2011) - posmrtně