fb pixel
Vyhledávání

Alfred Hitchcock

Britsko-americký filmový režisér Alfred Hitchcock se narodil 13. srpna 1899 v londýnském Leystone. Zemřel 29. dubna 1980 ve věku 80 let v Los Angeles.

Začínal psaním krátkých povídek, ve kterých popisoval temné stránky svých hrdinů. Později se začal zajímat o fotografii a dal se k filmu, z počátku vytvářel titulky k němým filmům. Trvalo mu pět let, než se vypracoval na pozici režiséra.

Král hororu se poprvé ujal filmové režie v roce 1922, kdy natáčel snímek Number 13. Peníze na natočení mu poskytl jeho strýc John Hitchcock a herečka Clare Greet. Film nebyl dokončen a je považován za ztracený.

Během natáčení snímku Bludiště lásky, který bývá též uváděn pod názvem Zahrada rozkoše, se oženil Almou Reville, se kterou zůstal až do své smrti. Měli spolu jediného potomka, dceru Patricii Hitchcock.

Velký úspěch sklidil Hitchcock v roce 1927 díky thrilleru The Lodger: A Story of the London Fog (u nás pod názvem Příšerný host). 

Ve 30. letech začal požívat scenáristický trik MacGuffin, který sám definoval a pojmenoval. Jde o předmět, osobu či záležitost, kolem které se točí příběh, ale ona na jeho vývoj nemá žádný vliv.

V roce 1939 přijal nabídku točit pro Hollywood. Ve svém prvním hollywoodském dobrodružném thrilleru, kterým je snímek Zahraniční dopisovatel (1940) spojil tehdy aktuální téma druhé světové války s atraktivní a záměrně zcela nepravděpodobnou špionážní zápletkou.

Do špionážního snímku Pověstný muž (1946) obsadil do hlavních rolích své budoucí oblíbence Caryho Granta a Ingrid Bergman. Také se mu podařilo obejít pravidlo, které dovolovalo ve filmech maximálně 3 sekundy trvající polibek. Jeho hrdinové se líbali zhruba minutu a půl, po třech sekundách vždy následovala kratičká pauza.

V 50. letech natočil tři filmy s Grace Kelly. Jeho nejslavnější filmy vznikly v 60. letech. Zejména se jednalo o Psycho (1960) s legendární scénou ve sprše. U diváků vzbudil velký ohlas horor Ptáci (1963).

Jako režisér byl celkem 5x nominován na Oscara, konkrétně za tyto filmy:

  • Psycho (1960)
  • Okno do dvora (1954)
  • Rozdvojená duše (1945)
  • Záchranný člun (1944)
  • Mrtvá a živá (1940)

Oscara však nikdy nedostal. Jeho snímek Rebecca (u nás uváděn jako Mrtvá a živá), který byl nominován na 11 zlatých sošek, získal Oscara za nejlepší film roku 1940.

Hitchcock obdržel dva Zlaté glóby, osm Laurel Awards a pět ocenění za celoživotní dílo. V roce 1980 obdržel od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria.