fb pixel Halloween jako pocta Hitchcockovi: Jamie Lee Curtis roli dostala proto, že je dcerou hvězdy Psycha – G.cz
Vyhledávání

Halloween jako pocta Hitchcockovi: Jamie Lee Curtis roli dostala proto, že je dcerou hvězdy Psycha

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Halloween, ten kultovní hororový snímek Johna Carpentera, měl světovou premiéru před 45 lety. Skoro až fanouškovský kousek s miniaturním rozpočtem se stal nejvýdělečnějším počinem roku 1978, odstartoval už téměř nekonečnou sérii a výrazně se podepsal na vývoji hororového žánru i americké kinematografie celkově. A samozřejmě proslavil tehdy debutující Jamie Lee Curtis, kterou k filmu přivedlo – dá se říct – štěstí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 22.10.2023, 13:44

Halloween navždy!

V roce 1963 o halloweenské noci se stalo něco příšerného: šestiletý Michael Myers brutálně ubodal svou patnáctiletou sestru Judith. Zděšené úřady vyšinutého chlapce umístily do ústavu pro duševně choré. Po patnácti letech v blázinci se ale Michaelovi podaří právě v předvečer Všech svatých utéct. Nikdo neví a nikdo ani nechce vědět, co se stane 31. října 1978, tedy kromě doktora Loomise, Michaelova psychiatra. Ten si je jistý, že se Michael vrací zpátky do rodného Haddongieldu. Že si je jistý správně, to na vlastní kůži zjistí parta místních středoškolaček v čele s Laurie Strode.

Halloween Johna Carpentera, stejně jako jeho hlavní antagonista Mike Myers, je nejen legendou hororového žánru, je součástí jeho kánonu, něčím, co zcela pozměnilo jeho vývoj. Právě Halloween dal vzniknout obrovskému boomu teenage slasherů a také dnes už zdá se nekonečné sérii. S tou je rovněž úzce spjatá představitelka Laurie, herečka Jamie Lee Curtis, která se k ní vrací neustále, naposledy v roce 2018. Pro Curtis byl Halloween filmovým debutem, a to, že se k němu jako začínající mladičká herečka dostala, je trochu dílem štěstěny. A hodně vinou Carpenterovy posedlosti Alfredem Hitchcockem.

Carpenter, pro něhož byl Halloween opravdu srdcový projekt, mistra napětí maximálně obdivoval a tenhle svůj fanouškovský zápal do svého nyní kultovního počinu otiskl. Třeba Sam Loomis je pojmenován podle postavy z Psycha z roku 1960, Tommy Doyle zase podle Okna do dvora (1954). A konkrétně Curtis si režisér vybral hlavně proto, že je v reálu dcerou herečky Janet Leigh, která právě v Psychu ztvárnila titulní postavu, Marion Crane. Kromě osobní radosti, již to Carpenterovi jistě udělalo, režisér věřil, že to bude zaručený tahák na diváky.

To potřeboval. Studio jeho projektu nevěřilo a dalo mu na jeho natočení jen tři týdny a 320 tisíc dolarů. Co všechno omezený rozpočet znamenal pro výrobu legendy a ještě několik dalších zajímavostí o Halloweenu, se dozvíte v následující galerii:

Důležité je, že z Halloweenu, který měl premiéru 25. října 1978, se stal nejvýdělečnější počin toho roku. Teenageři se na něj chodili bát po davech. Za uplynulá čtyři desetiletí vzniklo přesně deset dalších filmů. Bílé tváře Mikea Myerse a jeho nabroušeného kuchyňského nože prostě není nikdy dost!

Podobné články

Doporučujeme

Další články