fb pixel Rebeka v nových šatech: Hitchcockův slavný thriller dostal moderní verzi, k vidění je na Netflixu – G.cz
Vyhledávání

Rebeka v nových šatech: Hitchcockův slavný thriller dostal moderní verzi, k vidění je na Netflixu

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Naivní dívka se bláznivě zamiluje do bohatého vdovce. Po svatbě se nastěhuje na jeho rodinné sídlo, ale nedokáže uniknout všudypřítomnému stínu jeho zesnulé první ženy. Příběh, starý jako žánr psychologických thrillerů sám, brilantně zpracoval sám mistr napětí Alfred Hitchcock v roce 1940. Po šedesáti letech přichází remake z produkce Netflixu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 26.10.2020, 07:30

Rebeka se dívá

Mladá žena se vášnivě zamiluje do bohatého, nedávno ovdovělého šlechtice Maxima de Wintera. Po brzké svatbě odjíždí na jeho panství, kde společně žijí na zámku Manderley. Na láskyplný vztah novomanželů však padá všudypřítomný stín první de Winterovy manželky Rebeky, která zahynula za zvláštních okolností. Dům je naplněn jakýmsi nevyslovitelným napětím a stísňující atmosférou, která na novomanželku padá doslova na každém kroku. Ta je také přesvědčena, že manžel na krásnou Rebeku neustále vzpomíná, a proto jí není schopen věnovat potřebnou pozornost a cit...

Příběh o tom, že tajemné a nedořešené záhady mohou i s příčetnou myslí zamávat stejně jako temná zákoutí a stíny v dlouhých chodbách rozlehlého panství, napsala spisovatelka Daphne du Maurier a do filmové podoby jej v roce 1940 převedl režisér Alfred Hitchcock. Mimochodem, Maurier je rovněž autorkou předlohy k jeho Ptákům, ale to je teď jedno. Pro Hitchcocka byl příběh Rebeky snový - děj se odehrává na starém šlechtickém sídle, kde výprava, nasvícení interiéru a důmyslná kamera skvěle budují napětí, které je pro psychologický thriller s mysteriózním nádechem esenciální. I proto Hitchcock za film získal dva Oscary - jednoho za nejlepší kameru a druhého za nejlepší film roku.

Roli Maxima de Wintera v Hitchcockově počinu ztvárnil hollywoodský idol Laurence Olivier, jeho novomanželku Joan Fontaine. V podstatě nic nesvědčí o tom, že bylo nutné vytvářet novou filmovou adaptaci klasického příběhu. A přesto vznikl. Pro Netflix ji nyní, po šedesáti letech od premiéry původního filmu, natočil Ben Wheatley. Do ústředních rolí obsadil méně známého, leč charismatického Armieho Hammera, hlavní hrdinku hraje již proflákla Lily James. Postavu hospodyně - paní Danvers - hraje Kristin Scott Thomas, na níž je vždy radost se dívat.

Podle prvních ohlasů bohužel Wheatleyho film nedosahuje ani třetiny atmosféry Hitchcockova počinu, na druhou stranu, je to jako souboj Davida s Goliášem. Jak chcete konkurovat někomu, kdo naprosto proměnil kinematografii, určoval její směr, vyvinul nové vyprávěcí postupy a doslova se mu přezdívá "mistr napětí"? Na Rotten Tomatoes snímek dosáhl sotva na 50% hodnocení, IDMB hlásí 5,9 z 10 a ČSFD tzv. na Spáčilku - tedy 60 %. Zřejmě je to ideální podívaná pouze por fanoušky půvabné Lily Collins, anebo způsob, jak se ponořit hlouběji do Hitchcockova díla, což by měl jednou absolvovat každý pořádný filmový fanoušek.

Z dalších novinek na Netflixu tedy přinášíme ještě jiné tipy. Od 25. října je na Netflixu k vidění na Oscara nominovaný BlacKkKlansman natočený podle skutečného příběhu černého novináře, kterému se podařilo infiltrovat se do Ku-klux-klanu a dostat se až k jeho vedení. V hlavních rolích Adam Driver, John David Washington a Toper Grace. 1. listopadu se pak můžete těšit na rovněž na Oscara nominovaný historický velkofilm Sama Mendese 1917, který oslnil nezvyklou formou - působí, že je celý natočený na jeden záběr. A fandové komiksů ocení vlastně dost vydařeného Shazama!, a to i když je vyloženě pro děti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články