Tatíček Masaryk, jak ho neznáte: Prezident Osvoboditel na stará kolena střídal mladé milenky

Obrázek uživatele Jan Palička
13.9.2017, 08:09

Tomáš Garrigue Masaryk je jako první prezident samostatného Československa brán jako vzor státnických ctností. I obrázek Masaryka jako manžela a otce je v mysli Čechů zažitý bez sebemenší poskvrnky. Přesto ale dovede tatíček Masaryk překvapit. Kupříkladu tím, že si v 78 letech našel o 34 let mladší milenku, kterou následně po dvou letech vyměnil za jinou.

Málokterá historická osobnost se těší takové úctě občanů Česka jako Tomáš Garrigue Masaryk. První prezident samostatného Československa známý též jako prezident Osvoboditel je dáván za vzor nejen jako státník a demokrat, ale též jako prototyp ctnosti a slušnosti. Mohlo by se zdát, že "tatíček Masaryk" byl skutečně oním bezchybným politikem, za kterým nejsou žádné skandály, a národ k němu může vzhlížet. Ač od Masarykovy smrti letos uplyne 80 let, stále má čím překvapit.

V osobním životě byl Masaryk ženatý s Američankou Charlotte Garrigueovou, s níž se seznámil jako šestadvacetiletý student doktorského studia během pobytu v německém Lipsku. Svému manželovi porodila Charlotte Garrigue-Masaryková celkem pět dětí, z nichž čtyři se dožily dospělosti. V roce1879 se manželům Masarykovým narodila dcera Alice, rok poté syn Herbert a v roce1886 druhý syn Jan. Čtyři roky po Janovi Masarykovi se narodila jeho druhá sestra Eleanor, která zemřela ve čtyřech měsících a rok na to se narodil poslední potomek Tomáše a Charlotte Masarykových, dcera Olga.

Své manželce byl Tomáš Garrigue Masaryk věrný až do její smrti v roce 1923, kdy podlehla mozkové mrtvici. Tehdy třiasedmdesátiletý Masaryk se ale nestal typickým zlomeným vdovcem. Dokonce si o pět let později, tedy v úctyhodných 78 letech našel milenku. Tou se stala o 34 let mladší spisovatelka Oldřiška Sedlmayerová. Jejich vztah byl jakýmsi veřejným tajemstvím. Vdaná Sedlmayerová měla za manžela přednostu železniční stanice v Tetčicích u Brna. O generaci mladší žena nebyla prezidentovi jen ošetřovatelkou a důvěrnicí. Dokonce se během setkání v Lánech nebo v pražském hotelu Esplanade oddávali i milostným radovánkám.

O intimnosti poměru Masaryka a Sedlmayerové, kterou v dopisech oslovoval Oldra, svědčí jejich vzájemná korespondence. Ač svou milenku Masaryk požádal, aby po jeho smrti dopisy spálila, ta ho neuposlechla a díky tomu se nyní můžeme dozvídat pikanterie z Masarykova milostného života v důchodovém věku, mimo jiné i to, že prezident Osvoboditel si stěžoval, že kanape, na kterém souložili, bylo příliš tvrdé. Vztah skončil po zhruba dvou letech. Dílem proto, že si ho nepřála Masarykova dcera Alice, která svému otci neustále spílala a Sedlmayerovou nesnášela, ale hlavně díky tomu, že osmdesátiletý Masaryk si dle dobových informací našel novou milenku. Tomáš Garrigue Masaryk tak může být vzorem i všech těch pánů v letech, na které přijde druhá míza a věk pro ně není překážkou.

Tady se podívejte na to, že Masaryk dost dobře mohl být nelegitimním synem Františka Josefa I.


Komentáře