Ostrov bez pokladů
Oak Island leží v zálivu Mahony v kanadské provincii Nové Skotsko. Ostrov má rozlohu 57 hektarů a většinou je pokryt lesem. Na jeho nejvýchodnějším konci se nachází tajemná a legendami opředená jáma zvaná Money Pit.
První zmínka o něčem neobvyklém na Oak Islandu pochází z roku 1795, kdy Daniel McGinnis spatřil zvláštní světla. Když se vydal zjistit, co to bylo, našel tajemnou prohlubeň bez stromů, obklopenou zbytky nářadí a stopami po kopání. Usoudil, že se musí jednat o poklad. Nadšený se vrátil s přáteli, aby záhadu prozkoumali. V hloubce tří metrů narazili na dubovou plošinu. Mysleli si, že jsou blízko cíle, ale pod dřevem byla jen další vrstva hlíny. Nevzdali se a pokračovali do hloubky devíti metrů, přičemž narazili na další tři dřevěné plošiny. Nakonec, vyčerpaní a zklamaní, odešli s prázdnou.
Osm let poté na ostrov přichází bohatý investor Simeon Lynds. S týmem odborníků pokračuje v kopání, ale opět naráží na další vrstvy dřevěných klád. Některé z nich jsou spojené kokosovým vláknem a tmelem, přičemž nejbližší kokosy rostou dva tisíce kilometrů od Oak Island. Jak se tam tedy dostaly?
V hloubce 27 metrů Lynds narazili na záhadnou destičku s šifrovanými instrukcemi, což mezi hledači pokladů vyvolalo různé teorie. Někteří tvrdili, že jde o vzkaz od mimozemšťanů, jiní byli přesvědčeni, že pochází od pirátů. Rozluštěná zpráva údajně zněla: „Dalších čtyřicet stop pod zemí jsou ukryty dva miliony liber.” Když se kopáči dostali o další tři metry níže a prorazili dřevěnou bariéru, šachta se náhle začala plnit vodou, kterou nešlo odčerpat. Je to snad místo prokleté? Ptali se sami sebe.
Čtyřicet let se nikdo neodvážil pokračovat ve výkopových pracích. Pak přichází na scénu firma Truro Company, která se rozhodne použít těžkou techniku. Zkouší se dostat k pokladu boční cestou, ale opět bez úspěchu. I tato nová šachta je okamžitě zaplavena vodou. Průzkum odhalí, že celé pobřeží ostrova bylo upraveno – pod pískem se nachází malé kanály, které nasávají vodu přímo z moře a vedou ji do velkého kanálu spojeného s šachtou s údajným pokladem.
Investoři nemohou záhadu nechat být. Musí tam být něco opravdu cenného, jinak by to nebylo tak důkladně zabezpečené. Šachta však stále pohlcuje peníze a majetek dychtivých hledačů pokladů bez jakýchkoli výsledků. Neustálé vrtání a kopání si začíná vybírat svou daň – lidé začínají umírat. V roce 1971 se díky novému vrtu a kameře ukáže, že v hloubce 73 metrů je lidská kostra, a za ní jeskyně s obrysy podivných předmětů a dva vchody do dalších podzemních prostor. Šachta se ale později zhroutila, což není dobré pro nikoho.
Kdo vymyslel toto důmyslné zařízení, zůstává předmětem spekulací. Někteří věří, že to byli mimozemšťané, templáři nebo piráti. Otázky se točí i kolem toho, co vlastně poklad obsahuje. Jsou tam šperky? Díla Williama Shakespeara? Nebo mimozemský reaktor? Ať už je pravda jakákoli, nyní se vede boj o vlastnická práva na ostrov. Polovina ostrova patří společnosti Triton, a druhá zas osamělému badateli. Podle jedné legendy se poklad objeví sám, až na Oak Island zemře sedmý člověk. Do tohoto čísla chybí už jen jedna jediná oběť.
Zdroje informací:
https://www.aenetworks.tv/regions/history
https://wonderopolis.org/wonder/what-is-the-curse-of-oak-island
https://notyourgrandfathersmining.ca/the-mystery-of-oak-island