fb pixel Tady Vary odstartovaly. Filmová přehlídka ve stovce kin letos nahradí tradiční festival – G.cz
Vyhledávání

Tady Vary odstartovaly. Filmová přehlídka ve stovce kin letos nahradí tradiční festival

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Fanoušky filmu letos zasáhla nepříjemná zpráva, 55. ročník oblíbeného filmového festivalu v Karlových Varech byl zrušen s ohledem na opatření vlády v souvislosti s koronavirovou infekcí. Pořadatelé však přicházejí s náhradou, která přinese divákům filmový zážitek do necelé stovky českých kin. Filmová přehlídka s názvem Tady Vary nabídne šestnáct titulů, jejichž promítání doplní speciální program v podobě živých streamů a osobních delegací tak, aby byla udržena festivalová atmosféra.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 4.7.2020, 12:10

Tady Vary – ve Vašem kině

V pátek 3.7. byla zahájena filmová přehlídka nesoucí název TADY VARY, která má částečně kompenzovat zrušený 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, ten totiž proběhne až v roce 2021. Programové oddělení MFF KV mělo totiž ve chvíli rozhodnutí o zrušení festivalu vybráno již řadu zajímavých titulů, načež vznikla myšlenka rozšířit tradiční festivalovou přehlídku. Ta se bude odehrávat v kinech po celé České republice od 3. do 11. července, tedy v době, kdy měl původně probíhat letošní ročník karlovarského festivalu.

Provozovatelé kin po celém Česku projevili enormní zájem o účast v programu, což pravděpodobně souvisí s posouváním a oddalováním premiér nových domácích i zahraničních filmů. Přehlídka Tady Vary nabízí českým kinům i divákům zajímavou programovou alternativu, která může vyplnit prostor vzniklý právě v souvislosti s posunem termínů naplánovaných premiér.

Ve vyprázdněném Velkém sále hotelu Thermal, který je obvykle hlavním ústředím festivalu, zahájili náhradní putovní program prezident festivalu Jiří Bartoška s moderátorem Markem Ebenem. „Bude trochu neobvyklé stát na pódiu ve Velkém sále bez publika. Chceme však, aby přehlídka TADY VARY ve vašem kině přinesla divákům víc, než jen běžné filmové představení. Je to náš vzkaz všem festivalovým návštěvníkům, že na ně nezapomínáme a že se těšíme na setkání při dalším festivalovém ročníku,“ řekl prezident MFF KV Jiří Bartoška.

16 snímků v 96 kinech

Přehlídka v 96 kinech nabídne 16 filmových titulů, které budou uváděny ve dvou představeních denně v 17 a 20 hodin ve všech zúčastněných kinech. Výjimkou je zahajovací a zakončovací den, kdy proběhne pouze večerní projekce. Aby byla udržena festivalová atmosféra, budou představení doplněna o odborné úvody přenášené on-line do sálu prostřednictvím streamů, do čtyřiceti vybraných míst se dokonce vypraví osobní delegace z řad festivalového týmu.

Program Tady Vary byl zahájen australským filmem Než skončí léto, v nastávajících dnech nabídne následující tituly. Drama s názvem Jalda, noc odpuštění, atmosférický snímek Luxor, britské drama Mogul Mauglí, thriller s názvem Jsme jedné krve, dokumentární snímek Kubrick o Kubrickovi, dva loňské filmy s názvy Ema a Proxima. Dále pak italsko-švýcarské drama Zlovolné historky z předměstí, film Teplouš z prostředí Jižní Afriky, dokumentární snímek Meky o Miro Žbirkovi, komedie s názvem Na palubu!, dramatický dokument Zumiriki, chilský dokument z prostředí domova důchodců s názvem Tajný agent, mexicko-španělské drama Bez zvláštních znamení a snímek s názvem Honey Boy z loňského roku.

54 ½ MFF Karlovy Vary

Filmoví nadšenci se mohou ovšem těšit i na letošní podzim. Ve dnech 18. až 21. listopadu totiž proběhne mimořádná čtyřdenní filmová prohlídka s názvem 54 ½ MFF Karlovy Vary. „Přehlídka TADY VARY byla naší bezprostřední reakcí na situaci, kdy jsme chtěli zajímavé filmy z festivalového výběru přivést za diváky. Ale stále cítíme, že tou klíčovou hodnotou karlovarského festivalu je atmosféra setkávání a sdíleného filmového zážitku, kdy se dokážeme společně radovat, dojímat, bát se. Věříme, že nyní opět nastává čas, kdy můžeme být spolu,“ dodává prezident MFF KV Jiří Bartoška. Ačkoli půjde o speciální přehlídku v netradičním podzimním termínu, pořadatelé slibují obvyklou festivalovou atmosféru, na kterou jsou hosté a návštěvníci zvyklí. Čtyřdenní „minifestival“ představí 30 filmů, které se budou promítat tradičně v hotelu Thermal, dále pak v Městském divadle Karlovy Vary, kině Čas a sále Grandhotelu Pupp. Viditelná je snaha pořadatelů festivalu kompenzovat příznivcům filmu zážitek zrušeného festivalu. Přestože se zpočátku situace nejevila příznivě, nakonec to přeci jen vypadá, že se blýská na lepší filmové časy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články