fb pixel Karlovarský festival 2020 se ruší, celá Praha je zmatená a vyděšená. Kde se bude letos dělat ostuda? – G.cz
Vyhledávání

Karlovarský festival 2020 se ruší, celá Praha je zmatená a vyděšená. Kde se bude letos dělat ostuda?

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Ředitel karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška prohlásil, že “55. ročník festivalu se uskuteční až v roce 2021, protože jakékoli alternativní verze festivalu šly proti jeho hlavní myšlence setkávání se tvůrců s fanoušky". Ano, to zní rozumně, ale celou Prahou teď rezonuje otázka: “Může se koks zkazit, nebo se dá strčit do mrazáku a schovat na příští léto?”

Jan Studnička
Jan Studnička 28.4.2020, 12:53

Až příští rok

Prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška dnes prohlásil, že si organizátoři nemohou být jisti dalšími opatřeními vlády kolem kulturních akcí, a že se tedy celý festival překládá na příští rok. A že žádné okleštěné alternativy nemá smysl vymýšlet. Má naprostou pravdu; než trapčit s online přenosy, které stejně bude sledovat patnáct lidí celkem, je lepší počkat si, až budeme moci akci spustit bez zádrhelů.

Samozřejmě, že to znamená obrovskou ránu pro Karlovy Vary a Karlovarský kraj jako celek, festival je každoročně ohromnou finanční i kulturní injekcí do jinak… poměrně fádní a nudné krajiny. Nečertěte se, Varáci, já to můžu říct, já jsem tam vyrostl, OK?! Víte stejně dobře jako já, že mimo festival jsou Vary díra a během festivalu je to díra vysypaná třpytkami.

CO BUDEME DĚLAT?!

Karlovy Vary ale nejsou jediným městem, který absencí Mezinárodního filmového festivalu trpí. Polovina Prahy teď zmateně vybíhá do ulic a křičí: “Co jako budem začátkem července dělat?!” Všichni ti lidé, kteří dělají junior social media managera v digitální agentuře a připadají si jako pražská honorace, najednou ztratili smysl léta. Kde jako naberou historky o tom, jak se na Hadí kolonádě podělili o lajnu s někým, kdo vypadal jako Leoš Mareš? V Praze těžko, že jo! Kde vezmou ten pocit kulturních lidí, kteří drží prst na tepu společenského života, když se nebudou moct vloudit na párty České televize a ujídat chlebíčky ze stejného pultu jako veřejnoprávní femme fatale Daniela Písařovicová? Jak asi mají po zbytek roku se spikleneckou přezíravostí světáka pseudo-odborně hodnotit české filmy, když nebudou moct na Facebooku napsat: “Já jsem to viděl pár měsíců před premiérou ve Varech a docela se mi to líbilo"? Když nemůžou vyspávat kocovinu v příhodně klimatizovaném sálu kina Čas?

Dovedete si vůbec představit, jak bude první týden v červenci vypadat Letná a Vinohrady? Všechna ta nahromaděná energie, se kterou jsme se upínali k myšlence, že na ulici potkáme Barťáka a na diskošce pod Thermalem Jirku Mádla, musí zákonitě explodovat. Vždyť se Praha změní v anarchistickou válečnou zónu, na které bude pozitivní jenom to, že dealeři budou prodávat drogy za zlomek ceny, protože si tradičně naobjednali na léto pětkrát víc zboží a teď to nikdo nebude chtít.

Zbytek republiky se tomu možná směje, ale vás to taky přijde draho. I když si to teď možná nemyslíte, jste zvyklí na každoroční přísun meditativně nudných rozhovorů Marka Ebena, surrealistických příhod Kateřiny Kristelové a extenzivních článků o tom, jak se Andree Verešové s každým přibývajícím rokem zvyšuje rozparek na jejích večerních šatech. Ano, teď se smějete, ale až mine polovina července, velice jasně si uvědomíte, že s absencí vyjetých párty insta storíček Jenovéfy Bokové je ve vašem životě smutná černá díra.

Skoro tak smutná černá díra, jakou budou letos v létě Karlovy Vary.

Podobné články

Doporučujeme

Další články