Švýcaři budou moci získat titul z tradičního jódlování. Češi zavedou něco podobného, UK zvažuje otevření oboru nadávek a urážení – G.cz
Vyhledávání

Švýcaři budou moci získat titul z tradičního jódlování. Češi zavedou něco podobného, UK zvažuje otevření oboru nadávek a urážení

Jódlování je tradičním švýcarským zpěvem. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Univerzita aplikovaných věd a umění ve švýcarském Lucernu v příštím akademickém roce umožní studentům nastoupit na bakalářský a posléze i magisterský obor jódlování. Specifický, původně pastýřský zpěv patří k nejtradičnějším věcem, co Švýcaři mají, navíc to není žádná sranda. Takže navrhujeme, aby šlo Česko podobnou cestou a umožnilo dorostu studovat věc, která jde nejlépe zase nám – klení, nadávání a urážení.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.2.2018, 11:49

Titul, co prostě chceš

Švýcarská univerzita aplikovaných věd a umění v Lucernu chce v akademickém roce 2018/2019 otevřít nový studijní obor – jódlování. Tři roky bakalářského a dva roky navazujícího magisterského studia tak může absolvovat každý, kdo holduje tomuto typickému švýcarskému zpěvu.

Jódlování je založeno na tom, že hlas zpívajícího přeskakuje z hrudního rejstříku do falzetu ve velkých intervalových skocích. Původně ho používali tyrolští pastevci, aby se mezi sebou mohli domluvit i na delší vzdálenost. Vzhledem k potenciálu zpěvu se ho ale později ujali umělci a dnes jej můžete slyšet na nejrůznějších slavnostních akcích.

Nápad lucernské univerzity se setkal s velkým nadšením. A protože Švýcarsko je skvělou, pokrokovou zemí, navrhujeme, aby se Česko nebálo jít v jeho stopách. Univerzita Karlova by třeba na Fakultě humanitních studií, která je momentálně stejně skoro k ničemu, mohla otevřít obor Historie a praktické užití vulgarismů. V klení a urážení čehokoliv a kohokoliv totiž náš národ skutečně vyniká a jsme si jistí, že vznik takového studijního oboru by podpořil i samotný pan prezident, který by státnice dokázal složit z fleku a bez nutnosti větší přípravy.

A tady kuriózní loupež pomerančů ze Španělska.

Podobné články

Doporučujeme

Další články