fb pixel Světový den koktejlů je tady! Slavíme s TOP českými míchačkami, které znáte z mládí – G.cz
Vyhledávání

Světový den koktejlů je tady! Slavíme s TOP českými míchačkami, které znáte z mládí

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Dnes je Světový den koktejlů. A asi se shodneme, že s míchanými nápoji máme každý (až na mizivé procentíčko zapřisáhlých abstinentů, ale existují i drinky v provedení „virgin“) nějakou více či méně tristní, bizarní a dost často také bolehlavovou vzpomínkou, kterou někdy pro pobavení vyprávíme svému okolí. Pojďme trochu zavzpomínat a možná si nějaké ty parádní míchačky i po letech zase osvěžit a připomenout.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 13.5.2020, 13:21

Koktejl byla žena?

O historii koktejlů by se dalo asi dlouho diskutovat a polemizovat, a každý by měl určitě nějaký názor. Říká se, že jejich původ sahá až do starověku, kdy se míchaly dohromady různé ovocné šťávy, které někdy prostě kvasily. Svoji zásluhu si určitě můžou připsat i lékárníci, protože dost receptur a popisů destilace pochází právě od nich. Díl viny mají ale určitě i námořníci, kteří také zkoušeli smíchat vše, co šlo. K největšímu rozmachu v míchání nápojů došlo paradoxně v období prohibice, která začala po schválení tzv. Osmnáctého dodatku americkým Kongresem, 16. ledna v roce 1919. Tento ústavní dodatek zakazoval v USA s celostátní účinností výrobu, prodej i dopravu opojných nápojů. Američané ale samozřejmě tento zákaz nerespektovali a černý trh s alkoholem jenom vzkvétal a tím pádem se velmi rychle množily i receptury koktejlů. A kde se vzalo označení „koktejl?“ Původ slova není jasný, ale existuje o něm jedna legenda z dob americko-mexických válek, která vypráví toto: Při příměří se americký generál vypravil k Mexičanům a dostal od nich na uvítanou lahodný nápoj. Když ho zajímalo co to je a kdo ho namíchal, řekli mu, že krásná dcera mexického vládce jménem Coctel. Američané si to trochu přizpůsobili a „koktejl“ byl na světě.

Míchá celé Česko

Svůj osobitý přístup ke koktejlům mají, jak jinak, Češi. Některé kombinace jsou takové, že se na první pohled a i lok můžou zdát nepoživatelné. Opak je ale pravdou. Možná, že i díky absurdním kombinacím má celá řada z nás v zásobě nějaké ty „veselé historky,“ u kterých bychom byli kolikrát raději, kdyby se vůbec nestaly. Autorka článku například nikdy nezapomene na setkání s Ledním medvědem. Ne, nebyla v zoo, jen do svých devatenácti netušila, co s člověkem udělá kombinace vodky a ruského sektu. Už to navždy ví. A Ledního medvěda už si od té doby nikdy nedala, na tu bolest hlavy se totiž zapomenout opravdu nedá. A na tu ostudu, když vysvětlovala pod vlivem tohoto opojného nápoje svému tehdy již bývalému příteli, že ta jeho nová holka, pro niž ji opustil, se k němu vůbec nehodí, protože je blonďatá a hloupá, také ne. Ona hloupá blondska byla samozřejmě tomuto citovému výlevu celou dobu přítomna… A padlí parašutisté, kteří spáchali za druhé světové války atentát na Heyidricha asi taky neocenili, že byli hlasitě povolávaní opět do služby, aby onoho nevděčného padoucha také zastřelili, jako se jim to povedlo u nenáviděného říšského protektora. Tato ledněmedvědová scénka se totiž tenkrát odehrávala plus mínus v místech, kde k heydrichiádě došlo a ulice se tam po hrdinných vojácích jmenují a také tam mají pomníček.

Jděte do toho!

Lední medvěd ale rozhodně není jedinou parádou, kterou obyvatelé Česka znají a my věříme, že někteří i doslova milují. Pár vám jich rádi připomeneme. A u těch mladších možná vzbudíme trochu zájmu a se zdravou škodolibostí vám říkáme: „To musíte určitě zkusit.“

Houba

Ne, nečekejte hřib nebo žampion. Za tímto zálesáckým označením se skrývá červené víno, které smícháte s kolou. Milovníci vína šílí při představě, co se s jejich oblíbeným merlotem dá udělat. Ale klid, úplně stejnou službu vám poskytne i nějaký vinný patok za pár korun. Kola totiž přebije úplně všechno, na to se spolehněte.

Semafor

Ne, nepřesouvejte se někam s kořalkou na křižovatku, to vůbec není nutné. Stačí, když budete mít po ruce griotku, vaječný koňak a zelenou. Do vhodné skleničky (long drink bychom z toho nedělali, jedná se spíše o „panákovou“ záležitost) postupně, v tomto pořadí a s hodinářskou přesností na sebe naléváte. Nesmí se vám promíchat! Garantujeme, že jako semafor budete vypadat, až to do sebe zvládnete naráz kopnout.

Magické oko

Jsme přece Češi, a tak rozhodně nesmí chybět míchaný nápoj, jehož základ tvoří náš národní nápoj – pivo! Do půllitru lahodného vychlazeného moku ponořte panáka se zelenou. Pokud jste jó drsní, můžete ji nahradit absinthem, a to vám pak vznikne Sauronovo oko. V obou případech se jedná o vysoce efektní záležitost, která efektně i působí – bohužel.

Vodníkovo sperma

Máte rádi mléko? Pokud ano, tak tohle je nápoj právě pro vás. Vytáhněte z lednice krabici ideálně mléka plnotučného, ať to má nějaké grády, nebudete pít přece patoky a opět sáhněte po lahvi s peprmintkou. Poměr si určete sami dle chuti a také odvahy. Na otázku, proč se zrovna tohle jmenuje tak, jak se jmenuje, si odpovězte sami.

Chupito

Teď se přesuneme díky tomuto koktejlu trochu do společnosti. Chupito by se totiž mělo pít v baru, aby to mělo styl. Ve španělštině tohle slovo znamená panák obecně, u nás je to bílý rum, limetová šťáva a třešeň. Nejzábavnější na tom celém je, když vás svalnatý barman podrží v záklonu a nalije vám to rovnou do pusy. Proto ten bar! A pozor - jedná se o čistě holčičí pití, na které by muž neměl ani pomyslet. I když…

Beton

Tento nápoj přetrval a dost možná ho znáte. Základem je bylinný likér Becherovka, pro jehož slávu toho tolik udělal náš současný pan prezident Zeman. Do vyšší sklenice nasypte led, na který nalijte právě Becherovku a vše doplňte tonikem. Chybět by neměl plátek citronu. V létě je to vážně osvěžující, na beton!

Kominíček

Kominíček prý nosí štěstí. V případě tohohle pití si nejsme úplně jistí, ale za zkoušku určitě stojí. Nalijte si panáka vaječného likéru a na něj nasypte mletou kávu. A celé to vypijte nebo chcete-li vdechněte. A vlastně ano – štěstí mít budete, pokud se nezadusíte. Je to taková alžírská káva, kterou jste zapomněli zalít vodou a ona tak trochu práší.

Čambavamba neboli Mirek Dušín

Na závěr pro vás máme jednu opravdovou lahůdku. Tento koktejl je skutečně ideální, pokud se potřebujete více sdružit se svým okolím. Je to vlastně absolutně vhodné pití na teambuilding například. Co je základem? Skoro všechno, co se dá vypít a má vyšší oktanové číslo než nafta! Chybět nesmí rum, becherovka, fernet, vodka, zelená, griotka, myslivec, vaječný koňak a červené víno. Máte chuť ještě na něco? Klidně to tam dejte! Jirka Babica by z vás měl radost. A důležité je, že ingrediencí musí být celkem 11. Takže dotvářejte dle libosti. Vezměte velkou sklenici a postupně do ní nalévejte jednotlivý alkohol (vždy po jednom panáku). Pak už zbývá jen sebrat odvahu, nadechnout se a napít se. Tento skvost se nechává kolovat kolem stolu. Takže je to spravedlivé, jako byl právě Mirek Dušín z Rychlých šípů. Zle bude totiž všem stejně.

Tak co, inspirovali jsme vás? Věřte, že jsme zdaleka nevyjmenovali vše. Lidská fantazie je opravdu bezbřehá a statečnost na ni navázaná v tomto případě také. Á propós, jaký koktejl máte nejradši vy?

Podobné články

Doporučujeme

Další články