Svět podle Zemana II.: mlátil své matce hlavou o dveře? – G.cz
Vyhledávání

Svět podle Zemana II.: mlátil své matce hlavou o dveře?

Vzhled normalizačního papaláše + DALŠÍ 1 FOTKA

Psychologický profil podivína, který desítky let žije v zajetí svých paranoidních představ o všeobecném spiknutí.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 19.1.2018, 00:57

V květnu 1998 jsem podrobně analyzoval sérii afér, vytvářených tehdejším předsedou ČSSD Milošem Zemanem. Po dvaceti letech ten článek sice trochu ztratil historický kontext, ale ani v nejmenším neztratil aktuálnost. Zvolíme si za prezidenta muže, který věří, že po něm všichni jdou a všichni se ho snaží dostat?

„Kdesi musí existovat nějaká temná ponurá nádrž duševna, kde se usazují naše nevyžité vzpomínky jako kaly. Přání ze zasuté doby našeho dětství, o nichž se domníváme, že jsme je dávno pohřbili, tam chtivě obcházejí a prorážejí občas s děsivou palčivostí do našeho dne,“ napsal ve své slavné knize Léčení Duchem spisovatel Stefan Zweig.

V minulém dílu článku ZDE jsme začali mapovat záplavu nesmyslných obvinění, konspiračních teorií a smyšlených špionážních afér, lemujících politickou dráhu Miloše Zemana. Už jenom jejich pouhý výčet naznačuje, že „nádrž duševna“ prezidenského kandidáta je velmi temná a ponurá.

Agenti číhají všude

Na podzim 1996 se tehdejší reportér televize Nova Dalibor Balšínek sešel s bývalou manželkou Miloše Zemana, aby se pokusil zjistit, jak vlastně její soužití s tehdejším předsedou ČSSD vypadalo. Z toho, co mu Blanka Zemanová vyprávěla, byl poněkud konsternován. „Nechtěla se se mnou bavit na kameru, ale i kdybych ji k tomu býval přemluvil, skoro nic z toho by se stejně nedalo vysílat. Historky z jejich rozvedeného manželství byly totiž naprosto otřesné. Nejmírnější vzpomínky paní Blanky vyprávěly o tom, jak prý Miloš Zeman kdysi rád postával před zrcadlem, recitoval Nietzscheho a snil, že bude mít jednou státní pohřeb.

Aby si do mozaiky osobnosti tehdejšího předsedy ČSSD dosadil další kamínky a ověřil si některá skutečně povážlivá tvrzení paní Blanky, rozjel se Balšínek za matkou Miloše Zemana do Kolína. „Přijel jsem tam s celým televizním štábem Novy a srozumitelně se Marii Zemanové představil plným jménem i funkcí,“ vyprávěl mi na jaře 1998. „Nejdřív jsem se jí opatrně ptal, jaký byl Miloš student. Vyprávěla mi, že dobrý, jen v tělocviku prý trochu zaostával. Potom jsem jí položil klíčovou otázku: neotloukal vám náhodou někdy váš syn hlavu o dveře? Její odpověď byla ale bohužel nevysílatelná.

Návštěva štábu televize Nova u Marie Zemanové odstartovala těsně před senátními volbami v listopadu 1996 další sérii Zemanových bizarních obvinění. Dnešní kandidát na prezidenta totiž vyrukoval s tvrzením, že na něj u jeho matky sháněli kompromitující informace agenti Bezpečnostní informační služby. Balšínek proto odvysílal na Nově záznam, v němž se ve dveřích Zemanově matce jasně představuje. Marie Zemanová vzápětí vyvrátila, že by u ní vyzvídali agenti BIS a že by kdy takto svému synovi Balšínkovu návštěvu interpretovala. „Mladý muž s černými kudrnatými vlasy držel v ruce mikrofon s nápisem Televize NOVA,“ řekla Mladé frontě Dnes.

Součástí spiknutí měly být podle Zemana i Lidové noviny, které tehdy napsaly o pokusu Zemanova syna o sebevraždu. Zpravodaj Novy Dalibor Balšínek ale na obrazovce popřel, že by jej úkolovala tajná služba. „To je zcela absurdní, řídí mne pouze moji nadřízení v televizi... Paní Zemanovou jsme navštívili jen proto, že jsme dostali závažné informace o chování Miloše Zemana,“ prohlásil doslova. Viz video ZDE:

Ačkoli Balšínek tehdejšího předsedu ČSSD za nařčení o svém spojení s BIS nežaloval, byl přesvědčen, že Zeman překroutil jeho identitu záměrně. „Tehdy se totiž zrovna řešila Zemanova nesmyslná ,kufříková‘ tvrzení o sledování politiků a on k nim zoufale potřeboval argumenty. Prezidentu Havlovi slíbil předložit pro svá obvinění tajné služby důkazy.

Důkazy pro Zemanova temná obvinění se ale (jako už tolikrát) nikdy nenašly. Zato se v novinách začalo spekulovat o jeho údajném alkoholismu. Pro nás je zajímavý fakt, že tehdejší předseda ČSSD označil i tyto informace za součást rozsáhlé diskreditační kampaně, údajně organizované BIS. Podle deníku Právo ale nejčastějšími Zemanovými kumpány u skleničky becherovky nebyli tajní agenti, nýbrž Miroslav Šlouf , bývalý vysoce postavený komunista a spolupracovník někdejšího člena ÚV KSČ Miroslava Štěpána.

Kolosální puč

Svou úlohu v tzv. bamberské aféře (viz první díl článku ZDE) Zeman nikdy nevysvělil. Vznesl jen svá obvyklá obvinění o provokaci, do níž jsou prý tentokrát kromě tajných služeb zapleteni i redaktoři pořadu České televize Na doraz, Lubor Kohout a Rebeka Křižanová. Ti pak přinesli další důkazy o Zemanově lhaní. Ačkoli prý v Bambergu v září 1995 se švýcarskými podnikateli „během pěti minut vyrazil dveře“, podle dopisu bývalého velvyslance ve Švýcarsku Miloslava Kočárka se s nimi scházel už minimálně od května téhož roku, kdy se také údajně dohadovalo budoucí obsazení klíčových míst ve státní správě cizinci. Viz video zde:

Z Kočárkova dopisu dále vyplývá, že Zeman byl tehdy za 250 miliónů korun složených na účet nastrčené firmy „ochoten sliby v plném rozsahu splnit“. Tehdejší předseda ČSSD pak ale své vize korunoval tvrzením, o jehož paranoidních kořenech už nepochybovali snad ani jeho nejbližší spolupracovníci: Bamberg byl spiknutím!

Bývalý ministr vnitra Jan Ruml, jeho náměstek Jiří Křižan, šéf civilní rozvědky Oldřich Černý a americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, ti všichni se podle Zemana v září 1997 podíleli na přípravě státního převratu. Jeho součástí měla být i uměle vykonstruovaná aféra, jež měla pošpinit předvolební kredit strany, která která připravovala akci „Čisté ruce“. Do kolosálního proti zemanovského puče se nezapojil snad jen Ferda mravenec.

Do náruče Moskvy a Pekingu

Svět Miloše Zemana je tedy jedním velkým komplotem. Všude číhají provokatéři, nepřátelé a diverzanti, všude bují temné pikle a ďábelské rejdy. Pokud souhrn temných a nikdy neprokázaných spikleneckých kauz Miloše Zemana nahlédneme jeho vlastní optikou, objeví se záplava mučivých otázek. Kdyby bývala před dvaceti lety ČSSD vyhrála volby, dostal by Zeman do vlády švýcarské podnikatele? A kdyby se bývalý komunista teď stal podruhé prezidentem, posílil by v České republice vliv Kremlu a Pekingu, tedy východních států, na které je Zeman dlouhodobě napojen?

Odpověď na tyto otázky neznáme. Začátkem 90. let ale Miloš Zeman s neskrývaným zalíbením řekl: „Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní, dementní nebo alkoholik. Jestliže jedinec, který je v této intelektové kategorii, má nějakým způsobem rozumět světu, musí si ho drasticky zjednodušit. Černobílé myšlení bohužel kontaminuje i morálku. Vede k ostražitému, číhavému, nepřátelskému postoji vůči světu.

Je opravdu jen náhoda, že se Miloši Zemanovi tehdy tolik zalíbil právě tento výrok?

A TADY si přečtěte, jak se tým speleologů snaží najít Zemanovo dno.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu