Svět podle Zemana I.: vyhrožovala mu mafie černou rukavicí? – G.cz
Vyhledávání

Svět podle Zemana I.: vyhrožovala mu mafie černou rukavicí?

Vzhled normalizačního papaláše + DALŠÍ 1 FOTKA

Psychologický profil podivína, který desítky let žije v zajetí svých paranoidních představ o všeobecném spiknutí.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 18.1.2018, 12:56

V květnu 1998 jsem podrobně analyzoval sérii afér, vytvářených tehdejším předsedou ČSSD Milošem Zemanem. Po dvaceti letech ten článek sice trochu ztratil historický kontext, ale ani v nejmenším neztratil aktuálnost. Zvolíme si za prezidenta muže, který věří, že po něm všichni jdou a všichni se ho snaží dostat? Jak to bylo s „mafiánskou“ černou rukavicí v Zemanově poštovní schránce?

Tady je můj dávný dvoudílný souhrn bizarních nesmyslů, lží a blábolů muže, který vidí svět jako rejdiště spiklenců.

Neškodný podivín

Syn byl samotář,“ vzpomíná v jednom z novinových portrétů Miloše Zemana jeho matka Marie. „Měl rád přírodu a ticho. Často chodil do parku na hřbitov. Učil se tam a četl si. Správci hřbitova připadal ze začátku podezřelý. Ptal se jedné učitelky, jestli nezná to podivné individuum. Uklidnila ho, že to je neškodný podivín Zeman.

Mladík, označovaný správcem hřbitova za podivína, bude jednou mluvit o patologické sedlině společnosti, o vládě šílenců, o policejním státě, o spálené zemi, o psychopatech, tajných agentech, zpravodajských hrách, spiknutích a falzifikátech. Všechny tyto výrazy tvoří standardní součást slovníku někdejšího předsedy ČSSD. Mohlo by se zdát, že jde o nezávazné výroky muže, který je proslulý svou palčivou ironií, břitkým sarkasmem a efektními bonmoty. Pokud je ale seřadíme, rozstříhaný psychologický puzzle se náhle spojí do překvapivě ostrého obrazu podivného duševního světa, v jehož zajetí Miloš Zeman žije.

Bamberské šumivé

Jestli mají výroky pana Zemana o našem napojení na tajnou službu psychiatrickou rovinu, nedokážeme posoudit,“ shodovali se redaktoři pořadu Nadoraz České televize Lubor Kohout a Rebeka Křižanová . „Některá jeho vyjádření k bamberské aféře jsou ale pro nás jinak jen velmi těžko pochopitelná.“ O co šlo:

Svou reportáží z března 1998 spustili oba novináři lavinu, která pohřbila pověst ČSSD jako jedné z mála českých „čistých“ politických stran. Výlety do Bamberku, kde měl údajně Miloš Zeman a další muži z vedení největší opoziční strany podepsat s psychopatem Vízkem dohody o povolebním obsazení české vlády a vrcholných státních úřadů švýcarskými podnikateli, zůstaly dodnes nevyjasněny. Aféra vyšuměla jako bamberský sekt, kterým tehdy sociální demokraté oslavovali začátek předvolební kampaně.

Tváří v tvář hrozícímu skandálu totiž Miloš Zeman zvolil osvědčenou taktiku – místo aby vysvětlil svou roli v krajně podezřelých transakcích, označil bamberskou causu za „rozsáhlou politickou provokaci, jejímž cílem je zdiskreditovat ČSSD“ . Na tiskové konferenci prohlásil, že „rysy této kampaně jsou rumlovsko-fendrychovské“. Českou televizi pak vzápětí obvinil z účasti na široce rozvětvené zpravodajské hře, v níž je prý mimo jiné namočena i Unie svobody a bývalý prezidentův kancléř Luboš Dobrovský .

Je to naprosto schizoidní a nesmyslné tvrzení, které má odvést pozornost od Zemanova vlastního průšvihu k těm, kdo jej odkryli,“ shodují se Lubor Kohout a Rebeka Křižanová. „Zeman ale dosáhl, čeho chtěl – dostali jsme spoustu dopisů, v nichž nás diváci obviňují, že jsme placeni bůhvíkým. Jsme pokládáni za spiklence a na podstatu problému – tedy na špínu z Bamberku – se díky tomu zapomnělo.

Oba televizní redaktoři se po svém odhalení bamberských dohod důvěrně seznámili se Zemanovým podivuhodným přístupem k realitě. Dokázali jsme, že ČSSD má ve svém čele lháře. Když se dnes ale pana předsedy na tiskové konferenci na cokoli zeptáme, místo odpovědi na nás osobně zaútočí. Prohlásil třeba, že jsme bývalí pracovníci ministerstva vnitra a BIS, což je typická zemanovská polopravda. Přemýšleli jsme proto o tom, že bychom sekretariátu ČSSD dodali své životopisy, aby měl Zeman všechny naše hříchy z mládí pěkně pohromadě.

Jak souvisí minulost obou novinářů s podstatou bamberské aféry? Oba se shodují na tom, že asi stejně jako Zemanova někdejší komunistická minulost s jeho někdejším postem předsedy ČSSD. „Je to stejná argumentace, jako kdybychom tvrdili, že Zeman v dětství přivazoval kočkám plechovky na ocas,“ shrnuje Lubor Kohout.

Rejdy, pikle, provokace

Zemanova interpretace bamberské causy jako uměle vykonstruovaného spiknutí by se dala při troše dobré vůle vykládat jako někdejší zoufalá předvolební snaha zachránit čistý štít ČSSD. S kolika podobnými bizarními obviněními už ale Miloš Zeman v minulosti vyrukoval?

V únoru 1995 prohlásil v televizním pořadu Týden čili Sedm dní, že tehdejší náměstek ministra vnitra Martin Fendrych vyhrožoval s pistolí v ruce kriminálnímu komisaři Jadrnému. Fendrych to podle Zemana udělal proto, že byl zapleten v tzv. rumové aféře. Přestože se později ukázalo, že Zemanova kovbojská historka byla pouhým blábolem, Fendrych se satisfakce dodnes nedočkal.

Jen pár dní před senátními volbami na podzim 1996 přišel Miloš Zeman s dalšími obviněními. Tehdejšího zpravodaje televize Nova Dalibora Balšínka nejprve označil za agenta BIS, který prý u jeho matky shromažďoval kompromitující informace (k této bizarní cause se podrobně vrátíme ve druhém dílu článku). Vzápětí vyrukoval s temnou vizí o existenci skupiny pracovníků ministerstva vnitra a Bezpečnostní informační služby (BIS) , která se prý snaží shromažďovat diskreditující údaje na koaliční i opoziční politiky.

Tyto praktiky jsou náběhem k policejnímu státu,“ prohlásil Miloš zeman na adresu údajného zneužití tajné služby. Špionážní bublina splaskla, když se materiály z pověstného Zemanova kufříku ukázaly jako snůška falzifikátů.

Místo veřejné omluvy se tehdy ale Zeman ponořil ještě hlouběji do svých paranoidních konstrukcí. Jeho zfalšované materiály prý neměly pošpinit ministerstvo vnitra a BIS. Právě naopak. To on sám se prý stal obětí ďábelské provokace! Kufřík mu totiž údajně podstrčili tajemní spiklenci, aby ho tak zdiskreditovali.

Slušně vychovaný pán

Jak se záplava Zemanových obvinění o všeobecném spiknutí vlastně zrodila? Dobře se to dá ukázat na dalším z mnoha případů. Zpráva, která 16. listopadu 1996 vzrušila čtenáře největších českých deníků, jako by vypadla z gangsterských filmů: manželka předsedy ČSSD Ivana Zemanová našla v dopisní schránce černou rukavici! Symbolika mafiánského vzkazu s pohrůžkou smrti se zdála být o to děsivější, že se toho dne český národ poprvé ve své historii chystal k senátním volbám. Kdo se jen opovažuje ovlivnit tak závažným způsobem jejich průběh? Chystalo se něco podobného jako na tomto videu?

Miloš Zeman, který tehdy ještě se svou rodinou bydlel v ulici Na Výtoni, oznámil děsivý nález novinářům hned při svém příchodu k volebním urnám. Neohrožený politik měl ale pro strach uděláno. „Já bych to naprosto nedramatizoval,“ prohlásil se svým pověstným ironickým úsměvem do televizních kamer. „Když si u nás někdo chce hrát na ekonomické mafie ze Sicílie nebo Chicaga, tak by si měl uvědomit, že žije v klidných Čechách. Tady se černé rukavice ani zlomené tužky nenosí.

Jednu z nájemnic domu v ulici Na Výtoni (která si nepřeje být jmenována) přepadl ale toho večera u sledování televizních zpráv záchvat smíchu. Paní si totiž uvědomila, že mafiánkou, ohrožující průběh voleb, byla vlastně ona sama. „Večer jsem doma s hrůzou zjistila, že jsem někde ztratila jednu ze svých oblíbených vlněných rukavic. Zřejmě mi musela vypadnout, když jsem dole u domovních dveří vytahovala z kabelky klíče.

Ztracenou rukavici pak zřejmě kdosi zvedl a žertem ji vsunul do schránky s nápisem ZEMAN. Další spiklenecká aféra předsedy ČSSD byla na světě. I když Zemanovo prohlášení vyděsilo politické komentátory a proběhlo novinami, televizí i ČTK, všechno naštěstí nakonec dobře dopadlo.

Ztracenou rukavici jsem večer našla přišpendlenou na domovní nástěnce hned vedle vzkazu o tom, že ten den nepoteče voda,“ raduje se ještě dnes Zemanova sousedka. Zřejmě ji tam pověsila vyděšená Ivana Zemanová. Branné a bezpečnostní komisi Parlamentu ani ochrance, zajišťující bezpečnost Miloše Zemana, ji naštěstí neodevzdala. Je to taková krásná pletená rukavice z jemné vlny. Kdyby se mi ztratila, moc by mě to mrzelo.

Teorii o tom, že by snad i ona byla řízena tajnou službou nebo přímo rumlovsko-fendrychovskou mafií, Zemanova sousedka rozhodně odmítá. „Prosím vás, vždyť pan Zeman byl takový tichý a nenápadný soused. A jak vám byl slušně vychovaný! Vždycky ráno mě ve výtahu způsobně zdravil…

Příště: Svět podle Zemana II.: tloukl své matce hlavou o dveře?

A TADY si přečtěte, jak Jiří Ovčáček kandiduje na viceprezidenta a jak ho zakroužkovat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu