fb pixel Svět ho znal jako nahatého pianistu: Zemřel Terry Jones, jeden ze zakladatelů skupiny Monty Python – G.cz
Vyhledávání

Svět ho znal jako nahatého pianistu: Zemřel Terry Jones, jeden ze zakladatelů skupiny Monty Python

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Svět komedie zasáhla smutná zpráva: jeden ze zakladatelů legendární partičky Monty Python, herec a režisér podepsaný mimo jiné pod Životem Briana, Terry Jones v 77 letech zemřel. Jones dlouhodobě bojoval s vážnou nemocí.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.1.2020, 13:54

Sbohem, Terry!

O jednoho "pythona" méně, to nás tedy vůbec netěší! Terry Jones, herec, režisér a jeden ze zakladatelů slavné britské komediální skupiny Monty Python, zemřel. Zprávu médiím ve středu potvrdil jeho agent. "S hlubokým smutkem oznamujeme, že nás opustil milovaný manžel a otec Terry Jones. Terry zemřel 21. ledna 2020 večer ve věku 77 let v poklidu a v přítomnosti své ženy Anny Soderstorm, a sice po dlouhém a odvážném boji s vzácnou formou demence, během kterého nikdy neztrácel svůj smysl pro humor," stojí v oficiálním prohlášení Jonesovy rodiny.

Filmový tvůrce trpěl tzv. Pickovou nemocí, což je forma frontotemporální demence, která se projevuje výraznými poruchami chování a v těžkých stádiích se objevují také kognitivní poruchy.

Jones se v rámci působení s Monty Python věnoval především režii, je podepsaný například pod kultovním Životem Briana, který si utahuje ze zrození a života Ježíše Nazaretského. Samozřejmě si tam vystřihl i několik mužských i ženských rolí, jak je u této partičky dobrým zvykem, tou nejvýraznější je bezpochyby rázná matka hlavního hrdiny.

Možná si ho také pamatujete z vtípku s názvem "Nahatý pianista". Nahý Jones s rozcuchanými vlasy a šíleným úsměvem na tváři se v něm na zlomek vteřiny objevuje jako hráč na piano (někdy jsou to varhany), a to opakovaně v Monty Pythonově létajícím cirkusu. Krátkou scénku pythoni často využívali k předělům jednotlivých skečů.

Talentovaný komediant je dokonce považován za jednoho ze zakladatelů Pythonů. V 60. letech se seznámil s Michaelem Palinem, se kterým spolupracoval na jedné revue a oba se pak dostali do BBC, kde psali humorné scénky pro komika Martyho Feldmana. Poté se k nim přidal Eric Idle a zanedlouho se tvůrčí trio seznámilo ještě s jinou velmi funkční scenáristickou dvojicí, s Grahamem Chapmanem a Johnem Cleesem. Nakonec se parta rozrostla ještě o nápaditého výtvarníka Terryho Gilliama; a tak se zrodil létající cirkus a spolu s ním i jedna z největších legend v historii komedie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články