fb pixel Vy navrhujete, abych snědl svou mrtvou matku? 10 nejgeniálnějších skečů Monty Pythonů – G.cz
Vyhledávání

Vy navrhujete, abych snědl svou mrtvou matku? 10 nejgeniálnějších skečů Monty Pythonů

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Nikdo nečekal španělskou inkvizici! Přesně před 50 lety se na britských televizních obrazovkách objevila první epizoda legendárního pořadu Monty Pythonův Létající Cirkus. Co byli Beatles pro moderní hudbu, to jsou Monty Pythoni pro komedii – šílený surreálný humor této ostrovní skupinky významně ovlivnil současnou komediální tvorbu od South Parku až po Sashu Baron Cohena. A proto vám přinášíme jejich nejlepší skeče, které polechtají nejednu bránici...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 5.10.2019, 10:07

Revoluce humoru

Monty Pythoni předvedli v Británii na přelomu 60. a 70. let v podstatě komediální revoluci. Diváci, do té doby zvyklí na slovní hříčky a nějaké to házení koláčů do obličeje, byli najednou konfrontováni s naprosto absurdním a přitom inteligentním humorem – ty nejlepší kousky jsme pro vás pečlivě vybrali (ale upřímně, on špatný skeč od Monty Pythonů asi neexistuje).

1. Ministerstvo švihlé chůze

- Představte si, že loni dala vláda na Ministerstvo švihlé chůze méně než na národní obranu.

Vysoký muž v obleku poskakuje po ulici a u toho zcela nepřirozeně kroutí nohama ze strany na stranu. Proč? Protože je to přeci zaměstnanec britského ministerstva švihlé chůze, které mimo jiné dává granty lidem, kteří chtějí zešvihlit svoji chůzi. Jedním slovem geniální.

2. Mrtvý papoušek

- Ten papoušek je mrtvý!
- Není mrtvý, jen teskní po fjordech.

Muž si zakoupí papouška, jenže ejhle – papoušek se moc nehýbe a navíc je přitlučený hřebíky k bidýlku, protože je mrtvý. Prodavač ale reklamaci neuznává – papoušek je v pořádku, jenom odpočívá. Scénka, která se stala naprosto legendární a znají i lidé, kteří o Monty Pythonech nikdy neslyšeli.

3. Jak se bránit proti útočníkovi s čerstvým ovocem

- Co když vás napadne někdo se špičatou pláňkou?

Praktický výukový materiál pro každý kurz sebeobrany – co dělat, když vás napadne muž s banánem v ruce? Nebo třeba s párem švestek? A co když vám nacpe do průdušnice ananas? Na všechny vaše dotazy odpoví následující video. Teda krom toho jak se ubránit muži se špičatou pláňkou. A držte už hubu.

4. Obchod se sýrem

- Nemáte ani kus nepopulárnějšího sýra na světě?
- Bohužel ne.

Henry Wensleydale provozuje ten nejlepší obchod se sýry v okolí. Dá se v něm tancovat, ale sýry žádné nemá. Tak co ho vede tomu, že má ten nejlepší obchod se sýry ve městě? Protože je přeci tak čistý. Naprosto absurdní skeč, ve kterém zazní názvy asi všech sýrů na světě.

5. Žabka křupka

- Kdybychom žabky vykostily, tak by už nekřupaly.

Dva policisté z oddělení hygieny jdou na kontrolu do čokoládovny, jelikož mají menší problém s jednou zdejší bonboniérou. Například s čokoládovým bonbonem s názvem Žabka křupka – což je vlastně mrtvá žába politá nejlepší švýcarskou čokoládou. Jaký je v tom požitek? Nejdůležitější je, že všechny přísady jsou přírodní. Včetně té mrtvé žáby.

6. Nejvtipnější vtip na světě

- Wenn ist das Nunstück git und Slotermeyer? Ja! Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput.

Spisovatel vymyslí tak dobrý vtip, že smích umře. Doslova. A každý, kdo si ho přečte, se do chvilky zadusí smíchy. Co s tím udělat? Ministerstvo války má geniální nápad - přeložíme ho do němčiny a použijeme jako zbraň na západní frontě!

7. Špinavá vidlička v restauraci

- Tahle špinavá vidlička! Chci z toho umřít!

Pár v luxusní restauraci. Muž při objednávce slušně poprosí o novou čistou vidličku, jelikož tahle má na sobě malý flíček. To, co následuje patří k tomu nejlepšímu, co Pythoni kdy předvedli. A John Cleese se sekáčkem jako šílený kuchař je jen třešnička na dortu.

8. Pracovní pohovor

- Dobré jitro.

Byli jste někdy na pracovním pohovoru? Tak jistě víte, že to je značně stresující zkušenost – tahle scénka vás na něj dokonale připraví. Krásná parodie na všechny debilní dotazy personálního oddělení.

9. Kurz hádání

- Tady se učí, jak správně dostat kladivem přes hlavu.

Jak se správně hádat a že prostá negace není pře, to vám vysvětlí následující skeč Monty Pythonů. Skvělé!

10. Skeč se zaměstnancem pohřebního ústavu

- Vy mi navrhujete, abych snědl svou matku?
- Ano, ale ne syrovou. Upečenou, pár hranolků, brokolice a trocha křenové omáčky.

Jeden z nejpromyšlenějších skečů Pythonů, ve kterém se krásně spojuje absurdní a přitom propracovaný humor. Na první dobrou nechutná scénka brzy ukáže, jak se má správně dělat inteligentní komedie.

Jestli vám to je stále málo, můžeme vřele doporučit, kterýkoliv ze čtyř filmů, které Monty Pythoni dle svého pořadu natočili. Kde jinde se totiž budete smát u scény, ve které parta lékářů vyřezává z muže zaživa játra, zatímco jeho manželka jim u toho vaří čaj?

A tady si přečtěte portrét Franka Zappy: muže, ze kterého chtěl Havel udělat československého ministra kultury.

Podobné články

Doporučujeme

Další články