fb pixel Svatí jako z cirkusu: Španělé zmršili restauraci dalšího uměleckého díla. Nejsou ale jediní, kdo to neumí – G.cz
Vyhledávání

Svatí jako z cirkusu: Španělé zmršili restauraci dalšího uměleckého díla. Nejsou ale jediní, kdo to neumí

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

O Španělsku se dá říct mnoho dobrých věcí, bohužel mezi ně nepatří to, že v západoevropském státu žijí dobří restaurátoři. Po slavné katastrofální "opravě" fresky Ježíše se tam objevil další nadšený opravář, který se pokusil oživit staré umělecké dílo. V jeho rukou se ale barokní podobizna půvabné panenky Marie změnila v legrační příšeru. Odborníci nyní volají po nějaké formě regulace restaurátorské činnosti v zemi, zatímco zbytek světa se baví.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 28.6.2020, 16:17

Marie tak trochu jinak

Španělsko je krásná země s dobrý vínem, kvalitními uzeninami a bohatou katolickou tradicí. Zejména starší generace jsou stále silně věřící a váží si svých svatostánků. A také jejich výzdoby. To znamená, že když vidí, že nějaký obraz či freska sešlostí věkem pomalu "mizí před očima", nebojí se chopit se příležitosti a podobiznu oblíbeného svatého zachránit.

To byl slavný případ důchodkyně Cecilie Gimenéz. Ta před několika lety na vlastní pěst "opravila" nástěnnou malbu Ježíše Krista v kostele v malém městečku Borja nedaleko Zaragozy. Vyšel z toho portrét vyděšené opice, který se stal terčem posměšků, memem, ale do zapadlé španělské obce zároveň ročně láká mnoho turistů. O Cecilii a její naivní touze splnit si sen o tom stát se restaurátorkou už dokonce i vznikl hraný film.

Nejnovější případ pokažené restaurace ze Španělska je ovšem něco trochu jiného. Tentokrát jde o barokní obraz Panny Marie, který si na vlastní náklady nechal opravit soukromý sběratel. Za "pakatel" 1200 eur (v přepočtu více než 30 tisíc korun) majitel najal restaurátora, který se ovšem specializuje především na opravy nábytku. Ten z půvabné matky boží udělal legrační příšeru. Posléze se to pokusil zachránit ještě jiný patlal - a dopadlo to ještě hůř. Jak, na to se podívejte do následující galerie:

Kromě nebohé Marie v galerii najdete ještě další známé příklady, kdy se někdo pokusil opravit staré umělecké dílo a těžce se to nepovedlo. Jako jeden příklad za všechny může sloužit třeba i taková Sixtinská kaple, protože - řekněme si na rovinu - ta po vyčištění vypadá jako plagiát.

Říká se, že žádný učený z nebe nespadl, bylo by ale fajn, kdyby přesně ti neučení raději od cenných uměleckých kousků dali ruce pryč, co říkáte?

Podobné články

Doporučujeme

Další články