fb pixel Studená válka mezi Prahou a Ruskem je v plném proudu – G.cz
Vyhledávání

Studená válka mezi Prahou a Ruskem je v plném proudu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Tři pražští politici jsou pod policejní ochranou, Rusové ryčí a senátní výbor požaduje okleštit počet pracovníků ruské ambasády, strhávají se pomníky, přejmenovávají se ulice a stanice metra… Studená válka mezi Českem a Ruskem jede naplno.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.4.2020, 12:26

Praha vs Rusko

Rusové mají poslední dobou Prahy plnou hlavu. Tedy, obyčejní Rusové asi ne, těm může být nějaká Praha úplně ukradená, ale ruské úřady a média jsou velice nespokojeny s tím, co se v českém hlavním městě děje.

Před několika týdny nechal přes proruské protesty starosta Prahy 6 Ondřej Kolář odstranit sochu maršála Koněva z náměstí Interbrigády. Socha měla připomínat osvobození Prahy sovětskými vojsky, ale radnice Prahy 6 se chystá vystavět jiný pomník, který sice bude osvobození Prahy připomínat, ale nebude oslavovat Rudou armádu.

Už dříve Šestka Rusy namíchla tím, že s posvěcením magistrátu přejmenovala náměstí, na kterém sídlí ruská ambasáda na náměstí Borise Němcova. Kdyby vám unikal kontext, Němcov byl ruský opoziční politik, který byl před pěti lety, jenom pár dní před velkým volebním meetingem s občany, “záhadně” zastřelen v Moskvě.

A už dříve Rusko trápil starosta Pavel Novotný, který chce ve svých Řeporyjích postavit pomník Vlasovcům, kteří sice pravda pomáhali při osvobozování Evropy, ale Rusko je dodnes vede jako jednotku kolaborující s nacisty.

Spy games

Odpověď Ruska na sebe nenechala dlouho čekat. Jejich ministerstvo zahraničí už fňukalo kolem přejmenovaného náměstí a Moskva plánuje přejmenovat stanici metra, která doposud hrdě nese jméno Pražská. Nevíme, jak moc velkým překvapením pro ně bylo, když zjistili, že všem v Česku je úplně jedno, jak se jmenují stanice moskevského metra, ale víme, že tam se se nezastavili.

Dalším mezníkem byla socha Koněva, kvůli kterému zvažovali mezinárodní žalobu. Rusko má totiž zákon na ochranu ruských (a tedy i sovětských) památníků u nich doma i ve světě. A to i Miloš Zeman, který byl tradičně proti odstranění sochy, prohlásil v televizi, že je to blbost a Rusko by se nemělo vměšovat.

Až po sem to vypadalo jako srandovní špičkování se moderní evropské metropole s režimem, který politicky kráčí zpátky v čase. Před pár dny to ale přešlo do tuhého. Týdeník Respekt přišel z informací, že před nějakými třemi týdny přiletěl do Prahy muž s ruským diplomatickým pasem a na letišti ho vyzvedli lidé z ruské ambasády. Muž měl mít u sebe zásoby ricinu, což je extrémně nebezpečný jed, který s oblibou používají tajné služby. Je smrtelný v malých dávkách a symptomy se na začátku podobají těžké chřipce, což tedy klobouček, je v době koronavirové epidemie brilantní tah.

Česká tajná služba označila muže za nebezpečného a třem pražským politikům, primátoru Hřibovi a starostům Kolářovi a Novotnému byla přidělena policejní ochrana. Že je to kvůli ruskému “diplomatovi” se potvrdilo až v úterý, když to Kolář potvrdil televizi Prima. Novotný s Hřibem bez dalších informací jenom potvrdili, že policejní ochranu skutečně mají.

Ruské velvyslanectví zatím dští síru a zaslalo ministerstvu zahraničí nótu, ve které si stěžuje na článek z Respektu. Zamini se nechalo slyšet, že s tím nic dělat nehodlá, protože toho bohdá nebude, aby v Česku zahraniční mocnosti potlačovaly svobodu tisku. A do toho všeho chce senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost kvůli ruským krokům omezit počet zaměstnanců ruského velvyslanectví. Naráží ale na Andreje Babiše, který věří, že “radikální kroky” nejsou potřeba.

S ruským vměšováním má Česko své zkušenosti. Naštěstí tentokrát nejsme totalitou zruinovaný stát utopený za železnou oponou, ale členové Evropské unie. Což ovšem neznamená, že tu Rusové nemohou něco strašného provést, mohou. Vzpomeňme na Sergeje Skripala…

Podobné články

Doporučujeme

Další články