fb pixel Strmá cesta na vrchol a zpět: DJ Avicii dělal hudbu od dětství, hrál i na svatbě švédského prince – G.cz
Vyhledávání

Strmá cesta na vrchol a zpět: DJ Avicii dělal hudbu od dětství, hrál i na svatbě švédského prince

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Začínal jako malý kluk v pokojíčku, díky tvrdé dřině se dostal rychle na vrchol. Pak ale přišla stopka a pád. Dnes by DJ Tima Berglinga, známější pod pseudonymem Avicii, oslavil 33. narozeniny. Osud mu však oslavu těchto narozenin nedopřál. Hvězda mainstreamové electro scény sice žila krátce, rozhodně ale naplno...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 8.9.2022, 10:05

Borec za obrazovkou

V buddhismu slovo Avicii označuje nejnižší úroveň pekla. Jestli si předčasně zesnulý DJ takové jméno zvolil záměrně a symbolicky nebo jen hledal něco originálního, když zjistil, že pod jeho skutečným jménem už nějaký hudebník funguje, těžko říct. Narodil se ovšem jako Tim Bergling slavné švédské herečce Anki Lidén na sklonku 80. let ve Stockholmu. Už odmala tenhle blonďáček tíhl k muzice, písničky mezi sebou začal míchat asi v osmi letech.

Když mu bylo 16, začal to brát trochu vážněji a v osmnácti už pouštěl do světa první pořádné výtvory. Nové a nové demo nahrávky posílal neuvěřitelnou rychlostí na fórum Laidback Lukea, DJe, který tyhle stránky založil, aby bylo kde objevovat nové talenty. Avicii tam postupně vypiloval svůj styl a v roce 2011 přišel průlom – a to s peckou Levels, díky které se Berglingovi otevřela brána k mainstreamové scéně.

Song se dostal do horní desítky hitparád několika evropských zemí a i díky tomu si Berglinga všiml David Guetta, který s ním natočil song Sunshine. Ten byl nominován na Grammy za nejlepší taneční nahrávku 2012. Ještě téhož roku se Bergling stal prvním DJem v historii, jenž se jako hlavní hvězda večera představil ve světově proslulé newyorské Radio City Music Hall. Ve dvou večerech tu odehrál dvě beznadějně vyprodané show.

Vlastnímu studiovému debutu nic nestálo v cestě, a tak se na světlo světa dostalo album True. Z něj pochází nejznámější Aviciiho hity – Wake Me Up, Hey Brother, Addicted to You nebo Lay Me Down. Jako už zavedená hvězda světového formátu v roce 2015 vypustil album Stories a švédský princ Carl Phillip s manželkou Sofií si ho pozvali na svou svatební afterparty, aby se jim postaral o pořádný mejdan.

Sláva, nekonečné večírky a především neustálé jezdění po světě sem a tam si na mladém umělci ale vybraly svou daň. V roce 2016 byl Bergling hospitalizován s akutním zánětem slinivky břišní, který mu způsobilo nadměrné požívání alkoholu. Kvůli tomuto závažnému zdravotnímu problému Avicii oznámil, že si od koncertování dává pauzu. Poslední živák odehrál na Ibize. Přesto o rok později fanoušky potěšil novým EP, o kterém krátce po vydání řekl, že je první ze tří částí chystaného studiového alba. Toho už se ale nedočkáme...

Avicii si na pódiu, ve studiu nebo i v soukromém životě sednul se spoustou obřích hvězd. Když zpráva o jeho předčasném skonu obletěla svět, lítost skrze média či sociální sítě vyjádřili třeba Madonna, zmíněný David Guetta, Calvin Harris, Dua Lipa, Ben Pearce nebo Jared Leto. Berglinga našli mrtvého 20. dubna 2018 v Ománu.

A tady TOP 5 Aviciiho pecek podle nás.

Podobné články

Doporučujeme

Další články