fb pixel Střepy znamenaly smrt a počátek holocaustu: O Křišťálové noci se němečtí Židé stali štvanou zvěří – G.cz
Vyhledávání

Střepy znamenaly smrt a počátek holocaustu: O Křišťálové noci se němečtí Židé stali štvanou zvěří

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Dnešní den si toho v Německu připomínají hodně, historické události radostné i tragické. 9. listopadu 1918 byla vyhlášena republika,1923 byl potlačen Hitlerův mnichovský pivní puč,1989 došlo k pádu Berlínské zdi. A 9. listopadu 1938 propukl protižidovský pogrom známý jako Křišťálová noc. Hrůzná událost je považována za důležitý milník nacistické protižidovské politiky.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 9.11.2021, 09:47

Sklo předznamenalo genocidu

Adolf Hitler se po nástupu do funkce říšského kancléře poctivě připravoval na válku a pracoval na „rasové očistě“ národa německého. Postupně se zpřísňovaly sankce vůči Židům, v roce 1935 byly přijaty Norimberské zákony, které z nich činily osoby druhé kategorie. Židé byly perzekuováni politicky, ekonomicky i sociálně. Obchodníci například byli nuceni prodávat své zboží pod cenou, ale to nejhorší mělo teprve přijít.

V říjnu 1938 byl proveden odsun několika tisíc polských Židů z Německa. Mezi vypovězenými byla i rodina Grynszpanových, včetně rodičů mladého Herschela Grynszpana, který toho času pobýval v Paříži. Mladík v reakci na to dne 7. listopadu 1938 spáchal atentát na německého diplomata Ernsta vom Ratha, který na následky zranění zemřel. Jeho smrt se stala záminkou pro rozpoutání Křišťálové noci. Nacistická propaganda vydávala střelbu v Paříži za součást židovského spiknutí proti německému národu. Nenávisti vůči Židům bylo všude plno, a pak přeskočila pomyslná jiskra.

Protižidovský pogrom, který dle historiků znamenal počátek holocaustu, propukl v noci z 9. na 10. listopadu 1938 po celé německé říši. Nevyhnul se ani československému pohraničí, které v té době už do říše na základě mnichovské dohody patřilo. Situace vyeskalovala do obludných rozměrů. Židé byli fyzicky napadáni, jejich majetek ničen. Běsnící dav rozbíjel výlohy, raboval a pustošil obchody.

Během Křišťálové noci bylo vyrabováno přibližně 7500 obchodů, zavražděna byla téměř stovka Židů, většina z nich umlácena. V následujících dnech bylo pozatýkáno a odvlečeno do koncentračních táborů na 30 000 Židů. Vypáleny byly stovky synagog, desítky na našem území.

Dle tvrzení nacistů nebyl pogrom nijak organizován a Židé si za něj mohli sami. Cynismus nacistů neznal mezí, Židé byli nuceni vrátit stav ulic do původního stavu. Navíc jim byly zabaveny pojistky a uložena pokuta ve výši jedné miliardy marek. Židé byly úplně vyloučeni ze společnosti a jejich majetek zabaven. Konečné řešení židovské otázky bylo na spadnutí...

A zde si můžete přečíst o událostech, ke kterým došlo 15 let před Křišťálovou nocí. Mnichovský pokus o převrat poslal Hitlera za katr, kde napsal Mein Kampf.

Podobné články

Doporučujeme

Další články