fb pixel Střelec z Floridy je jen další v řadě: 5 školních masakrů novodobé historie, co šokovaly svět – G.cz
Vyhledávání

Střelec z Floridy je jen další v řadě: 5 školních masakrů novodobé historie, co šokovaly svět

Zdroj: koláž G.cz

Ještě jim teklo mléko po bradě, přesto se chopili zbraně a chladnokrevně pozabíjeli spolužáky a učitele, se kterými se každý den tiše stýkali. Někteří kvůli šikaně, jiní vinou duševní choroby, Nikolase Cruze, který začátkem týdne na Floridě postřílel 17 lidí, mohl motivovat rozchod s dívkou. Mladých vrahů, co přiběhnou do školy s plným zásobníkem, přineslo jen posledních 20 let až přespříliš. Vybrali jsem pár těch nejvíce, tedy vlastně nejméně nezapomenutelných.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 16.2.2018, 16:09

1. Masakr na Columbine High

V dubnu roku 1999 vběhli nejlepší kamarádi Eric Harris (18) a Dylan Klebold (17) do své střední školy a zabili 12 studentů a jednoho učitele. Posléze oba spáchali sebevraždu. Jejich motivace? To se těžko odhaduje, psychologické posudky měli oba velmi dobré. Harris se ale stal obětí šikany, která se na něm niterně podepsala. Podle odborníků byl on hnacím motorem akce, kdežto Klebold, ač sdílel přítelovu nenávist vůči světu, by se prý sám k činu neodhodlal. Jedná se o čtvrtý největší masakr na americké škole v dějinách.

2. Erfurtský školní masakr

Odehrál se roku 2002 u našich německých sousedů. Naštvaný vyloučený student Gutenbergova gymnázia, Robert Steinhäuser (19), se ozbrojil a vrhl se do kabinetu, kde se hodlal pomstít. Zavraždil 13 učitelů, dvě studentky a jednoho z policistů, kteří přijeli zasahovat. Potom spáchal sebevraždu.

3. Střelba na Virginia Tech

Možná posedlost spolužačkou, která ho odmítla, možná přímá inspirace výše popsaným columbinským masakrem – přesné motivy Seunga-Hui Cho, který má na svědomí druhý nejhorší školní masakr v historii USA, se nikdy nedozvíme. Původně korejský student na Virgina Tech zavraždil 32 spolužáků a dalších 17 lidí zranil. Po činu se zabil, našli se ale zápisky, ve kterých právě Harrise a Klebolda označil za mučedníky a nadával na zpovykané zbohatlické dětičky.

4. Školní masakr v Kauhajoki

Fenomén severských detektivek už nám dokázal, že tam nahoře to není jen samý designový nábytek, los, liška a vousatí hezouni v kostkovaných košilích. V září roku 2008. Dvaadvacetiletý Matti Saari se vrátil na svou střední školu a zastřelil v ní deset lidí, studenty i učitele. Měl je pečlivě vybrané – když narazil na svého starého kamaráda, zamířil na něj sice, ale nakonec ho jen pozdravil a přemístil se. I Saari si vzal vlastní život, střelil se do hlavy, nezemřel ovšem hned, nýbrž až po převozu do nemocnice. Později v jeho deníku policie našla větu „nenávidím lidskou rasu“. Kamarádil se s Pekka-Erikem Auvinenem, který střílel na spolužáky rok předtím ve finské Jokele.

5. Vraždy v Red Lakes

Šestnáctiletý Jeffrey Weise trpěl od malička depresemi. Po nástupu na střední, kde ho okamžitě začali šikanovat, se to moc nezlepšilo, a tak hledal útěchu na internetových neonacistických diskuzních fórech. 21. března 2005 vstal, zastřelil svého dědečka a jeho přítelkyni, u kterých žil, vzal si dědovu zbraň a neprůstřelnou vestu, dojel na svou střední školu a tam zabil 9 lidí. Po přestřelce s policií namířil pistoli proti vlastní hlavě.

A tady se podívejte na 5 filmů inspirovaných podobnými událostmi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články