A zas ten podivný květen! S jarem jsme jako diví po tzv. lásce, tedy po souložení, líbání, držení se za ruce, zamilovaném hledění do očí, vzájemném olizování pohlavních orgánů a dalších aktivitách a prožitcích, které si pod pod slovem “láska” můžete představit. V květnu po tom jdeme jako husa po flusu.
Jenže jsme bohužel nepoučitelní. Každý člověk dělá chyby, ale jen blbec chyby opakuje. Když za plotem pobíhá pes, vy si ho chcete pohladit a ten pes vás kousne, příště už ruku skrz plot nestrkáte. Když kolegovi v práci vyprávíte nějakou tajnost a on ji všude rozkecá, příště už mu nic neřeknete. Ale pokud jde o tzv. lásku, chováme se jako blbci a chyby opakujeme pořád dokola.
Samsára – koloběh zmaru
Každá květnová láska zákonitě končí špatně. Přestanete si rozumnět, přestanete se vídat, rozhádáte se a rozejdete se. Jde jen o to, jestli to bude trvat měsíc nebo do příštího května. A nebo, což je ještě horší, vedle sebe celé roky žijete jako dva cizí lidi jen proto, že jste si kdysi pořídili společné děti, společnou hypotéku a společné vzpomínky. Nic jiného společného už sice nemáte, ale oba se bojíte samoty. Hrůza!
Že doživotní láska neexistuje všichni moc dobře víme už z vlastní zkušenosti. Prožili jsme postupnou řadu lásek a zklamání, ze které by si inteligentní člověk odvodil, že přístě to musí nutně dopadnout zase špatně. A taky to zákonitě špatně zase dopadne. Jenže teď na jaře nám haraší nejen v hlavě, ale i v kalhotech a pod sukní. Vrháme se do dalších lásek a netušíme, že je to jen koloběh zmaru – indická samsára. Tedy nekonečný příběh, ve kterém stále znovu a znovu vítězí Nicota.
Komenský to věděl!
Až proto zase někde v parku potkáte dva ocumlávající se jedince, dejte jim přátelskou radu: „Nevíte, do čeho se řítíte!“, varujte je. „Vzpamatujte se, dokud je čas! Láska vede k neblahým koncům včetně zklamání, vyčítavých SMS, modřinám, rozvodovému soudu a někdy i ke kuchyňskému noži v břiše. Vzpamatujte se, dokud je čas a jděte každý svou cestou. A vy, mladý pane, vzpomeňte návodu velkého učitele národů Jana Amose Komenského: ‘Lepší než za ženštinami hampejznými se píditi jest plodníkem svým dvakrát týdně řádně zatřásti.’“