fb pixel Století s KSČ: "Moudra" českých komunistů, ze kterých vykvetete jak třešně v máji – G.cz
Vyhledávání

Století s KSČ: "Moudra" českých komunistů, ze kterých vykvetete jak třešně v máji

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Komunisty na našem území trpíme už neuvěřitelných 99 let. Právě před touto dobou se konal ustavující sjezd KSČ, který nás všechny o 30 let později poznamenal takovým způsobem, že se z toho vzpamatováváme dodnes.

Martin Miko
Martin Miko 14.5.2020, 14:32

V hlavní roli KSČ

Věřili byste tomu, že komunistická strana Československa (KSČ) vznikla už před 99 lety? Za vším hledejme zakladatele strany a teoretika dělnického hnutí Bohumíra Šmerala, který byl politicky aktivní už v dobách Rakouska-Uherska a odjakživa byl přesvědčeným marxistou. Jeho snem bylo vytvořit v Československu silnou komunistickou levici, což se mu nakonec v květnu 1921 podařilo. Na ustavujícím sjezdu KSČ se stal hlavním řečníkem a zároveň i vůdčím představitelem strany. Před založením KSČ byl však zvolen v parlamentních volbách v roce 1920 za stranu sociální demokracie, ale pak přestoupil. A dodnes je po něm pojmenována knihovna KSČM v Praze nebo čtvrť ve městě Most.

Vznik KSČ samozřejmě nezávisela jen na Šmeralovi. Důležitý byl při vzniku i předseda Václav Šturc nebo druhý místopředseda Václav Bolen, kteří se staly členy výkonného výboru na ustavujícím sjezdu KSČ ve dnech 14. až 16. května 1921. Ten se konal ve velkém sále Národního domu v Karlíně. KSČ vznikla v podstatě tím, že z Československé sociální demokracie odešla část členů, což mnohé vysvětluje dodnes. V rámci sjezdu se KSČ kromě zvolení vedení strany rozhodla přijmout i takzvaných 21 podmínek, což byly pravidla pro přijetí do Komunistické internacionály, které vytvořil samotný Lenin v roce 1919. V roce 2006 se nechal komunista Miloslav Ransdorf v televizi slyšet, že KSČM dodnes splňuje všechny Leninovy podmínky, a to do posledního puntíku.

Nicméně KSČ ve vedení Československa nám po 2. světové válce nadělila odpudivých 40 let plných útlaku, šikany nebo popravování podnikatelů, intelektuálů, kněží nebo například skautů. Velkou část našeho národa navíc poškodila i duševně, takže v nás i 30 let po revoluci přetrvává udávání, závist a stěžování si na všechno kolem nás. Po revoluci se KSČ nerozpadla, ale v několika krocích přetvořila na KSČM. Nikdo ji bohužel neměl odvahu zakázat, takže je stálou součástí naší politické scény a jejich členové i nadále prosazují v Česku svou ideologii.

Jedinou jistotou je, že voliči KSČM stárnou, takže mají komunisté čím dál menší a menší podporu. Možná se už v příštích volbách dočkáme toho, že získají pod 5 % hlasů a nedostanou se tím pádem do Poslanecké sněmovny. Pokud jste velkými příznivci KSČM, tak vám doporučujeme následující galerii pestrých hlášek našich současných soudruhů.

Nechceme nic naznačovat, ale volby do Poslanecké sněmovny budou už na podzim roku 2021. Už víte, koho budete volit?

Podobné články

Doporučujeme

Další články