fb pixel Stephen King je král hororu a ideální společník do případné karantény – G.cz
Vyhledávání

Stephen King je král hororu a ideální společník do případné karantény

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Stephen King dnes slaví sedmdesát pět let a my přejeme králi hororu vše nejlepší. Na kontě má přes sedmdesát knih a bezpočet dalších věcí, je ztělesněním amerického snu. Trump si ho musel bloknout na Twitteru… a všehovšudy je Stephen sympatická osoba. Normální chlap.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 21.9.2022, 00:27

All hail King

Stephen King má novináře rád a oni mají rádi jeho, to je bezesporu součást jeho úspěchu. Má rád i to, co by jiní slavní lidé třeba až tak rádi neměli. „Víte, novináři za mnou jezdí a rádi se mě ptají, jaké jsem měl dětství,“ vypráví King s oblibou. Co ale ve skutečnosti chtějí vědět, je, co mi zkurvilo dětství. Protože mají pocit, že moje tvorba musí vycházet z příšerného traumatu.“ Pokaždé se tomu směje stejně, protože jak on sám tvrdí, měl normální dětství a teď je z něj normální chlap. „Moje žena mi doma dovoluje akorát vynášet koš a psát knížky,“ krčí rameny.

Ano, na jednu stranu je Stephen úplně obyčejný chlap. Na druhou stranu je naprostým ztělesněním amerického snu, protože si svým psaním dodnes vydělal zhruba půl miliardy dolarů a to i přesto, že často a ve velkém přispívá na charitu nebo vede ztrátové projekty… jako je třeba jeho rádiová stanice, pro kterou s láskou píše nádherně mizerné rozhlasové hry.

Věřte tomu nebo ne, ale Stephen King napsal spoustu mizerných věcí. Nebo minimálně spoustu průměrných věcí a pár mizerných. A to říkám já jako jeho ohromný fanoušek. King je ale chodícím důkazem toho, že i v umění platí Stalinův bonmot o tom, že: „Kvantita v sobě vždycky nese svou vlastní kvalitu.“

King je totiž vynikající spisovatel. A když vynikající spisovatel napíše přes sedmdesát knih, pár z nich musí být přece naprosto jedinečných a geniálních, ne?

Dlouhý podzim

Pravděpodobně nás čeká podzim, během kterého budeme trávit spoustu času doma. Ať už proto, že bude hnusně nebo proto, že bude další karanténa. A zcela upřímně není lepší společník na dlouhé podzimní… měsíce než Stephen King. Jenže spousta lidí často neví, kde s takhle obsáhlou tvorbou začít. Nebo jestli s ní vůbec začít, když třeba nemáte rádi horory.

Je trochu ironie, že je King znám hlavně jako pán hororu, když řada jeho nejlepších počinů se o horor sotva trochu opře. Vykoupení z věznice Shawshank, Stůj při mně, Zelená míle, Nadějný žák a vlastně i jeho epická Temná věž... On sám se ostatně za hororového autora nepovažuje, sám říká, že je autor napínavých příběhů.

Takže abyste věděli, čím začít a co otevřít, aby se vám to trefilo do vkusu, střelili jsme do naší galerie pár tipů na podzim.

Podobné články

Doporučujeme

Další články