fb pixel Stephen King je nesnáší, my milujeme: Nejlepší filmové a seriálové adaptace knih mistra hororu – G.cz
Vyhledávání

Stephen King je nesnáší, my milujeme: Nejlepší filmové a seriálové adaptace knih mistra hororu

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Stephen King je známý jako mistr hororu, nejplodnější současný americký spisovatel a taky jako chlapík, který nemá rád adaptace svých románů a novel. My si dovolíme nesouhlasit, Steve - v tom obrovském množství se najde minimálně 10 snímků a 2 seriály, které za vidění rozhodně stojí!

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 19.4.2020, 09:28

Mistr hororu na papíře i na plátně

Sissy Spacek s korunkou politá prasečí krví, démonický, děti pojídající klaun Tima Curryho, šílený Jack Torrance s tváří Jacka Nicholsona a potoky slz u konce Zelené míle. Za to všechno vděčíme Stephenu Kingovi, asi nejplodnějšímu současnému americkému spisovateli. Obrovské množství jeho děl žánrově spadajících všude možně od detektivek přes sci-fi až po mysteriózní horory. Právě za krále té poslední kategorie bývá literát považován - a zcela právem.

Strašidelnou atmosféru opravdu vybudovat umí, stejně tak ale dokáže vytvořit skvělé charaktery a místa, která se v jeho knihách opakovaně objevují a tím je více či méně volně propojují. King si tak za roky aktivní tvorby vytvořil nejen pevnou a celosvětově rozšířenou základnu fanoušků, ale vlastně takový svůj vlastní svět, který existuje v jeho knihách.

Je tedy jasné, že nejeden filmař touží jeho vize a výtvory převést na plátno. A rovněž je jasné, že s výsledky bývá King velmi často nespokojen. Třeba legendární Kubrickovo Osvícení King vyloženě nenávidí - tak moc, že se na truc objevil v menší roli v televizní adaptaci příběhu z 90. let, která je ale naprosto příšerná. My si dovolíme panu autorovi odporovat - vybrali jsme 10 skvělých filmů a 2 seriály podle jeho díla, které podle nás za vidění a investici času rozhodně stojí...

Nechybí tam pochopitelně legendární Carrie, původní To, na jehož kvalitách má lví podíl zmiňovaný Curry v roli Pennywise, oscarovými nominacemi ověnčené Vykoupení z věznice Shawshank, ale také třeba ještě relativně aktuální Outsider, seriálový hit HBO, o jehož druhé sérii se teď začíná horlivě diskutovat. Jedním z hlavních tahounů seriálu je postava vyšetřovatelky Holly Gibney, která patří právě k těm charakterům, co se v Kingových knihách objevují opakovaně.

Holly se během let své existence stala natolik populární, že jí King chce věnovat samostatnou knihu. V Outsiderovi ji skvěle ztvárnila herečka Cynthia Erivo. Existuje ale ještě výtečný seriál Mr. Mercedes, kde Holly také vystupuje a vypadá docela jinak. Tam ji herečka Justine Lupe ztvárnila s větší věrností vůči literárnímu předobrazu. Jestli je to dobře, nebo špatně, to musíte posoudit sami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články