fb pixel Stalin byl horší než holky z Instagramu, nechával si na fotkách retušovat obličej – G.cz
Vyhledávání

Stalin byl horší než holky z Instagramu, nechával si na fotkách retušovat obličej

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Stalin je jednou z těch osob dvacátého století, u kterých musíte vážně hodně chtít zjistit, jaká byla vlastně pravda. Je opředen řadou mýtů, legend a propagandy, jak vlastní, tak té nepřátelské. Sám na tom má velkou zásluhu, hrozně rád se například nechával upravovat na fotkách.

Jan Studnička
Jan Studnička 21.6.2020, 10:05

Stalin by miloval Instáč

Co má společného jeden z nejhorších diktátorů dvacátého století, a možná celé historie lidstva, s typickou instagramovou holkou? V podstatě docela dost. Oba měli zálibu v dementních citátech, oba věděli, že se mají držet dál od „toxických lidí“, ať už to byla ta kráva Kamila, která „mě pomlouvala na záchodech“ nebo Lev Trockij, oba nesnášeli, když je někdo označoval na nelichotivých fotkách a oba se topili ve filtrech.

Víte, Stalina v mládí postihly neštovice a zanechaly jeho tvář zvrásněnou hlubokými jizvami. A Josif byl na tohle trochu citlivka, takže celá desetiletí předtím, než se začaly pořádně retušovat fotky na obálky magazínů, Stalin nechával své fotky upravovat tak, aby na nich vždycky vypadal dobře. Všichni fotografové, kteří směli byť jen strčit objektiv do Kremlu, měli přísně zakázáno fotit generalissima z nelichotivých úhlů.

A těch nelichotivých úhlů bylo poměrně hodně. V podstatě jakákoli fotografie, která zabírala Stalina v plné výšce proti něčemu, co by mohlo sloužit jako měřítko. Josif totiž měřil jenom nějakých 165 centimetrů a americký prezident Harry S. Truman o něm často mluvil jako o „tom ruském skrčkovi“.

Putin by miloval Stalina

Nenapadlo vás někdy, proč na všech fotkách působí tak impozantně a na té jedné slavné fotce ze svého mládí vypadá tak strašně hot? Protože si dával záležet na tom, jak ho veřejnost vnímá. To všechno bylo důležitou součástí budování kultu osobnosti, který svíral celý Sovětský svaz a velkou část východního bloku třicet let, než ho začal Chruščov pomalu rozpouštět.

Senzační roli v téhle epizodě historie hrají Češi, kteří od roku 1949 budovali ohromný Stalinův pomník na Letné, dokončili ho v roce 1955 a o sedm let později ho zase strhávali dolů.

Dnes už Stalina většina světa vnímá takového, jaký byl, tedy jako tyrana, který sestrojil byrokratickou monstrmašinu poháněnou lidmi a útlakem… v Rusku je ovšem jeho odkaz stále velice živý. Není to přímo kult osobnosti, ale třeba z průzkumu, který se dělal v Rusku před pěti lety vyplývá, že se více než polovina Rusů domnívá, že nebyl tak strašný a jeho kroky jsou buď západní propaganda, nebo odůvodnitelné dobovým kontextem.

Velkou zásluhu na tomhle má současná ruská garnitura Vladimira Putina, který sám jednou prohlásil, že „rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa 20. století“.

Podobné články

Doporučujeme

Další články