fb pixel John Wayne měl být zabit na přímý Stalinův příkaz: Kovboj nakonec atentátníky z KBG vyřídil po svém – G.cz
Vyhledávání

John Wayne měl být zabit na přímý Stalinův příkaz: Kovboj nakonec atentátníky z KBG vyřídil po svém

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

John Wayne patřil ve své době k nejslavnějším osobnostem na světě. Jeho jméno je dodnes synonymem pro westernové drsňáky. Slavný kovboj byl zároveň náruživým bojovníkem proti komunismu. Dokonce i samotný Stalin v něm viděl hrozbu, když nakonec nařídil KGB jeho fyzickou likvidaci…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 17.6.2020, 08:27

Chceš kulku mezi oči, komouši?

Kdo by neznal Johna Wayna? Drsný kovboj s cigaretou v puse, která ho nakonec stála v roce 1979 život, když Wayne zemřel po předem prohraném boji s rakovinou plic. Ještě dávno předtím, než herce zabila těžká závislost na tabáku, se jeho život pokusila ukončit nechvalně proslulá KGB. A to dokonce dvakrát. Proč by se sovětská tajná služba pokoušela zabít hollywoodského herce? Antikomunistický Wayne byl totiž trnem v oku jednoho pána, který se jmenoval Josef Stalin. A kdo se na konci 40. let Stalinovi nelíbil, ten si mohl rovnou psát závěť. Lev Trockij s horolezeckým cepínem zaraženým v mozku by mohl vyprávět…

John Wayne, stejně jako jeho méně úspěšný herecký kolega s okrajovým zájmem o politiku jménem Ronald Reagan, z duše nenáviděl komunismus. To ve 40. letech nebylo zas až tak obvyklé, jelikož ještě stále dobíhalo sovětsko-americké spojenectví, které navzdory vzájemným rozporům potřebovaly obě země. Wayne dokonce už v roce 1944, kdy byl na Západě Stalin jakožto hlavní obránce světa před Hitlerovským Německem ještě poměrně oblíben, založil antikomunistickou Filmovou alianci pro obranu amerických ideálů.

Sám sebe pak Wayne tak trochu pasoval do role obránce Ameriky před rudými ďábly z Východu, což byla pro Stalina dostatečná záminka, aby nařídil agentům KGB zlikvidovat věčně kouřícího kovboje. Přitom Stalin byl sám velkým fanouškem amerických westernů, které jinak svým poddaným zakazoval. V roce 1949 se tak John Wayne dozvěděl, že do Hollywoodu přijeli dva sovětští agenti, kteří měli v plánu hezky po sovětsku vpálit herci kulku zezadu do hlavy. Co se stalo dál, zní jako z akčního filmu. Ale podle Waynových pamětí je to čistá pravda. FBI měla herci oznámit, že mu v nejbližších dnech budou dva muži usilovat o život. Wayne měl následně požádat o policejní ochranu, kterou poslal do svého domu, aby se nic nestalo jeho rodině. A pak měl federálním agentům oznámit, že on už si to s těmi rudými syčáky vyřeší hezky po svém.

Wayne měl následně vypátrat tyto dva ruské agenty, které poté spolu s kolegou scenáristou nacpal do svého auta a pod pohrůžkou zastřelení je odvezl na prázdnou opuštěnou pláž. Tady oba vyděšené komunisty přinutil kleknout si před automobil a následně jim namířil pistolí na hlavy. Namísto očekávané popravy ale jen dvakrát naprázdno vystřelil. Tato předstíraná poprava oba muže natolik vyděsila, že se po předání do rukou FBI rozhodli přejít do služeb Američanů.

Kulka pro Wayna

Podruhé se pak o Waynův život pokusil mexický komunista, jenž měl na základě pokynů z Moskvy herce zabít během natáčení filmu Hondo v Mexiku roku 1953. Nakonec k atentátu nedošlo. Po Stalinově smrti rozhodl jeho nástupce Nikita Chruščov o zrušení příkazu k zabití a během osobního setkání s hercem v roce 1958 se mu za Stalinovy šílené plány omluvil. Wayne omluvu přijal a byť byl Chruščov ztělesněním komunismu, nazval jej svým přítelem. Ještě jednou se pak komunisté pokusili Wayna zabít, a to v roce 1966, když se herec vydal do Jižního Vietnamu pozdravit americké vojáky. Tentokrát se ale jednalo o severovietnamského ostřelovače, který pracoval na příkaz Mao Ce-tunga. Tomu vadilo, že se herec angažuje v americké pro-válečné propagandě – například v příšerném agitačním snímku Zelené barety, jenž snad jako jediný americký film ukazuje válku ve Vietnamu v dobrém světle. Nakonec i tento plán neuspěl a Johna Wayna namísto sovětských kulek zabil v roce 1979 americký tabák.

Podobné články

Doporučujeme

Další články