Amnesty International řeší kvóty i Lety
Česká republika dále pokračuje ve svém odmítavém postoji vůči přijímání uprchlíků, což je pouze jeden z prohřešků, které ve své výroční zprávě uvedla Amnesty International. Upozorňuje rovněž na dlouhotrvající diskriminační stav vůči romským dětem na základních školách, které jsou v nich znevýhodňovány oproti většině.
Další výtkou je příliš dlouhé trvání kauzy pracovního tábora v Letech, který byl českým státem vykoupen za 450 milionů korun – bude zde nakonec postaven romský památník, který uctí oběti zvěrstev během 2. světové války.
Amnesty International se rovněž nelíbí vývoz zbraní ze strany ČR do zemí, kde mohou být zneužity – například při demonstracích nebo vůči politické opozici.
Zpráva AI zachycuje stav lidských práv ve 159 zemích světa
Ve zprávě je rovněž připomenuta žaloba Evropské komise z prosince 2017, kdy bylo obžalováno Česko, Polsko a Maďarsko kvůli tomu, že odmítají poskytovat žadatelům azyl na základě kvót. Dle Amnesty International Česká republika přijala pouze 12 uprchlíků, i když dle kvót měla přijmout zhruba 2691 migrantů.
České republice je vytýkána i novela zákona o sociálních dávkách, která vstoupila v platnost v červenci 2017. Ta se týká vedle mimo jiné omezování přístupu k příspěvkům na bydlení v určitých zónách. V Kladně je tento zákon aplikován na území celého města.
Globálními problémy jsou dle Amnesty Internationál především zabíjení civilistů během válečných konfliktů v Jemenu a Sýrii, protiimigrační politika, kterou vedou nejen některé státy Evropy, ale i USA vůči Mexiku. Ve zprávě je rovněž kritizováno pronásledování opozičních politiků a novinářů v některých státech světa (Čína, Turecko, Egypt) nebo brutální zásah španělské policie během referenda o odtržení Katalánska od Španělska.
A zde lidé nevědí, co jsou to kvóty, ale rozhodně to nechtějí.