fb pixel Spojené království má blbou náladu: Každý šestý Brit se kvůli brexitu pohádal s blízkými – G.cz
Vyhledávání

Spojené království má blbou náladu: Každý šestý Brit se kvůli brexitu pohádal s blízkými

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Brexit je ve Spojeném království tématem číslo jedna. Řeší se v parlamentu, v médiích a především v běžných konverzacích mezi průměrnými Brity. Odchod ostrovní země z Evropské unie se nezadržitelně blíží. Už dnes budou poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu hlasovat o dalším postupu. Vzhledem k tomu, že stále neexistuje shoda mezi Evropou a Británií na podobě rozchodu, začínají se obě strany připravovat na chaotický brexit bez dohody. A to není jediný problém, pokračující krize začíná vážně ovlivňovat i běžné mezilidské vztahy.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 29.1.2019, 01:59

Obavy z možného násilí

Světově uznávaný průzkum Edelman Trust Barometer ve své nejnovější zprávě uvádí, že celých 69 % procent oslovených si myslí, že od referenda o brexitu v Británii převládá rozčílení a vztek nad současným stavem politiky a společnosti. Vypůjčíme-li si termín z českého prostředí, Británie zažívá to, co kdysi Václav Havel nazval „blbou náladou“. Průzkum toto doplňuje další statistikou, která jen dokazuje celkovou nespokojenost občanů – přes 40 % se obává, že by mohlo dojít k násilným protestům, které jsou ve Spojeném království spíše vzácností. Nejzajímavější je ale následující zjištění průzkumu, které plně ukazuje současné rozdělení společnosti a pokračující napětí mezi zastánci a odpůrci britského odchodu – každý šestý Brit se kvůli jinému názoru na vystoupení země z Unie pohádal se svými příbuznými či přáteli. A to je už statistika, která popisuje reálný a především neutěšený pohled na rozpolcenou Británii.

Konzervativci i labouristé ztrácejí podporu

Průzkum se zabýval i ryze politickými otázkami, které ukázali velké rozdíly ve vnímání současné situace mezi příznivci vládních konzervativců a opozičních laboristů. Zatímco tři pětiny podporovatelů Konzervativní strany souhlasí se směřováním země, mezi voličí Labouristické strany to je pouhá pětina. Vůdci obou stran, premiérka Theresa May a lídr opozice Jeremy Corbyn si v posledních dnech pohoršili s popularitou – May klesla oblíbenost mezi voliči konzervativců z 78 % na 68 % a Corbyn si mezi laboristy pohoršil o 68 % na 56 %. Vůdci opozice Jejího Veličenstva zřejmě ublížilo jeho vytrvalé odmítání druhého referenda o brexitu, které je mezi laboristy čím dál tím více populární. Politika dvou velkých stran se ale přestává některým lidem líbit – dokonce celých 61 % Britů si myslí, že jejich názory nemají v britské politice žádné zastoupení.

Zmatek ohledně budoucnosti země nabádá lidi k většímu zájmu o okolní dění – podle průzkumu uvedla více než třetina oslovených, že dnes čtou, poslouchají či sledují zpravodajství více než dříve. Velký nárůst popularity zaznamenalo mezi britskými občany sdílení zpráv na sociálních sítích - pravidelně se o své oblíbené názory dělí 63 % dotazovanch. Průzkum byl prováděn prostřednictvím internetových rozhovorů s více než 2000 Brity mezi 18. prosincem a 7. lednem.


A tady si přečtete, jak ceny za genderovou rovnoprávnost získali ve Spojených arabských emirátech jen muži.

Podobné články

Doporučujeme

Další články