Obavy z možného násilí
Světově uznávaný průzkum Edelman Trust Barometer ve své nejnovější zprávě uvádí, že celých 69 % procent oslovených si myslí, že od referenda o brexitu v Británii převládá rozčílení a vztek nad současným stavem politiky a společnosti. Vypůjčíme-li si termín z českého prostředí, Británie zažívá to, co kdysi Václav Havel nazval „blbou náladou“. Průzkum toto doplňuje další statistikou, která jen dokazuje celkovou nespokojenost občanů – přes 40 % se obává, že by mohlo dojít k násilným protestům, které jsou ve Spojeném království spíše vzácností. Nejzajímavější je ale následující zjištění průzkumu, které plně ukazuje současné rozdělení společnosti a pokračující napětí mezi zastánci a odpůrci britského odchodu – každý šestý Brit se kvůli jinému názoru na vystoupení země z Unie pohádal se svými příbuznými či přáteli. A to je už statistika, která popisuje reálný a především neutěšený pohled na rozpolcenou Británii.
Konzervativci i labouristé ztrácejí podporu
Průzkum se zabýval i ryze politickými otázkami, které ukázali velké rozdíly ve vnímání současné situace mezi příznivci vládních konzervativců a opozičních laboristů. Zatímco tři pětiny podporovatelů Konzervativní strany souhlasí se směřováním země, mezi voličí Labouristické strany to je pouhá pětina. Vůdci obou stran, premiérka Theresa May a lídr opozice Jeremy Corbyn si v posledních dnech pohoršili s popularitou – May klesla oblíbenost mezi voliči konzervativců z 78 % na 68 % a Corbyn si mezi laboristy pohoršil o 68 % na 56 %. Vůdci opozice Jejího Veličenstva zřejmě ublížilo jeho vytrvalé odmítání druhého referenda o brexitu, které je mezi laboristy čím dál tím více populární. Politika dvou velkých stran se ale přestává některým lidem líbit – dokonce celých 61 % Britů si myslí, že jejich názory nemají v britské politice žádné zastoupení.
Zmatek ohledně budoucnosti země nabádá lidi k většímu zájmu o okolní dění – podle průzkumu uvedla více než třetina oslovených, že dnes čtou, poslouchají či sledují zpravodajství více než dříve. Velký nárůst popularity zaznamenalo mezi britskými občany sdílení zpráv na sociálních sítích - pravidelně se o své oblíbené názory dělí 63 % dotazovanch. Průzkum byl prováděn prostřednictvím internetových rozhovorů s více než 2000 Brity mezi 18. prosincem a 7. lednem.
A tady si přečtete, jak ceny za genderovou rovnoprávnost získali ve Spojených arabských emirátech jen muži.