fb pixel Špinavé výmysly, nebo skutečnost? Sovětská špionáž na velvyslanectví USA v Sovětském svazu „zatraceně rozzlobila“ amerického ministra zahraničí George Shultze – G.cz
Vyhledávání

Špinavé výmysly, nebo skutečnost? Sovětská špionáž na velvyslanectví USA v Sovětském svazu „zatraceně rozzlobila“ amerického ministra zahraničí George Shultze

Zdroj: Reagan White House Photographs, https://catalog.archives.gov/id/75855185, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94754311

Jen několik dní před svou cestou do Moskvy na jednání o kontrole zbrojení a o dalších klíčových otázkách prohlásil dne 9. dubna roku 1987 americký ministr zahraničí George Shultz, že je „zatraceně rozzloben“ kvůli pravděpodobné sovětské špionážní činnosti na americkém velvyslanectví v Sovětském svazu. Sovětští představitelé rozhořčeně odpověděli, že obvinění ze špionáže jsou jen „špinavé výmysly“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 9.4.2023, 10:36

Cesta do Moskvy

Ministr Shultz se měl jet do Moskvy zúčastnit několika jednání o řadě záležitostí, ale v popředí zájmu bylo nepochybně snížení počtu jaderných raket středního doletu v Evropě. Prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov jednali o snížení počtu zbraní během summitu na Islandu v říjnu 1986, ale rozhovory skončily velice vyostřeným způsobem.

Gorbačov spojoval pokrok ve snižování počtu raket s tím, že USA upustí od navrhované Strategické obranné iniciativy (tzv. protiraketový program „Hvězdné války“). Nový summit byl naplánován na prosinec 1987 a Shultzova návštěva byla důležitou přípravou na tuto událost.

Špionáž

Obvinění ze sovětské špionáže na americkém velvyslanectví v Moskvě však hrozilo zmařením jakýchkoli jednání. Američtí představitelé tvrdili, že přinejmenším od počátku 80. let získali sovětští špioni a agenti přístup na americké velvyslanectví v Moskvě prostřednictvím stráže námořní pěchoty, která zde byla umístěna.

Kromě toho se objevila obvinění, že nově budované americké velvyslanectví je prošpikováno sovětským špionážním vybavením. Shultz prohlásil: „Vtrhli na naše výsostné území a my jsme z toho zatraceně rozčilení!“

Důsledek

Z dlouhodobého hlediska neměla obvinění ze špionáže na jednání o zbraních vlastně žádný vliv. V prosinci 1987 Reagan a Gorbačov dojednali Smlouvu o likvidaci jaderných zbraní středního doletu, která z Evropy skutečně vyřadila americké a sovětské jaderné rakety středního doletu.

Z krátkodobého hlediska však tato epizoda naznačila, že ačkoli se vztahy mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v posledních letech výrazně zlepšily, dlouho přetrvávající nepřátelství a podezření zůstávají stále skryty pod povrchem.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články