fb pixel Když Michail Gorbačov získal Nobelovu cenu míru: Sovětský vůdce v roce 1989 prohlásil, že studená válka skončila – G.cz
Vyhledávání

Když Michail Gorbačov získal Nobelovu cenu míru: Sovětský vůdce v roce 1989 prohlásil, že studená válka skončila

Zdroj: Bob Galbraith - http://usinfo.state.gov/journals/itps/0406/ijpe/laqueur.htm, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3015350

Je tomu bezmála rok a dva měsíce ode dne, kdy po dlouhé a těžké nemoci zemřel Michail Gorbačov, někdejší prezident Sovětského svazu. Do historie se mimo jiné zapsal i tím, že 15. října roku 1990 získal Nobelovu cenu za mír, a to za své úsilí o ukončení všudypřítomného napětí v rámci tehdy probíhající studené války.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 22.10.2022, 14:45

Porozumění s nekomunistickým světem

Od svého nástupu k moci v roce 1985 se Gorbačov zavázal k tomu, že bude soustředit více úsilí a finančních prostředků na své domácí reformní plány. Dosáhnout tohoto závazku chtěl zejména tím, že se mimořádně zaměřoval na dosažení zahraničněpolitického porozumění s nekomunistickým „západním“ světem.

Mezi jeho úspěchy patří například čtyři summity s prezidentem Ronaldem Reaganem, včetně klíčového setkání v roce 1987, na němž bylo dosaženo dohody o likvidaci raket středního doletu Spojených států amerických a Sovětského svazu v Evropě.

Mírové kroky

V roce 1988 také zahájil odsun sovětských vojsk z Afghánistánu a vyvíjel intenzivní diplomatický tlak na Kubu a Vietnam, aby tyto státy stáhly své jednotky z Angoly, respektive Kambodže. Při setkání s prezidentem Georgem Bushem navíc v roce 1989 Gorbačov prohlásil, že studená válka skončila.

Gorbačov si také získal respekt a uznání mnoha lidí na Západě svou politikou nezasahování do daných politických otřesů, které koncem 80. a počátkem 90. let otřásly středoevropskými a východoevropskými satelitními zeměmi Sovětského svazu.

Pád komunismu v Evropě a Nobelova cena míru

Když Československo, Polsko, východní Německo a další země na východ od Železné opony začaly směřovat k demokratickým politickým systémům a tržním ekonomikám, Gorbačov udržel potenciální sovětské zásahy na uzdě.

Je však nutné podotknout, že tato „vstřícná“ politika se nevztahovala na další sovětské republiky – podobné snahy Litvy a dalších republik se totiž setkaly s přísným varováním a silou, která měla udržet tyto sovětské socialistické republiky pohromadě.

Za svou politickou otevřenost a ochotu komunikovat s nekomunistickým světem obdržel dne 15. října roku 1990 Nobelovu cenu za mír, v roce 1992 pak ocenění Ronald Reagan Freedom Award. Michail Gorbačov zemřel 24. srpna 2022 ve věku 91 let.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články